Marek Cichocki. „Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku” - fragment

Działalność Hotelu Lambert w Paryżu i księcia Adama Czartoryskiego posłużyła rosyjskiej propagandzie do zbudowania na Zachodzie trwałego obrazu nieuleczalnie rusofobicznych Polaków, z którymi z powodu ich chorych uprzedzeń niczego rozsądnego na Wschodzie zrobić się nie da.

Publikacja: 22.10.2021 16:00

Władze austriackie zainspirowały bunt chłopów w Galicji w 1846 roku, rozpowszechniając wśród włościa

Władze austriackie zainspirowały bunt chłopów w Galicji w 1846 roku, rozpowszechniając wśród włościan informacje, że szlachta przy okazji powstania zamierza przemocą spacyfikować proces uwłaszczania i przywrócić dawne stosunki na wsi

Foto: Muzeum Literatury/East News

Dla myślącego konserwatywnie Polaka patrioty, przywiązanego do zasad Kościoła katolickiego, a także do idei legitymizmu jako podstawy politycznego porządku, co wiązało się ze sceptycyzmem wobec liberalizmu i demokratyzacji szerzących się w Europie za sprawą ruchów narodowych, dwa wydarzenia miały bez wątpienia siłę rażenia wielkiego, światopoglądowego trzęsienia ziemi. Jedno to encyklika „Cum primum" papieża Grzegorza XVI z 1832 roku, potępiająca powstanie i wzywająca do posłuszeństwa wobec cara, drugie to rabacja galicyjska w 1846 jako efekt podstępnej walki Wiednia z tak zwanym polonizmem.

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem
Plus Minus
Do ostatniej kropli czekolady