Zbyt długa kariera Neville’a Chamberlaina

W listopadzie minęła 78. rocznica śmierci Arthura Neville'a Chamberlaina – głównego realizatora kontrowersyjnej polityki appeasementu wobec Niemiec w latach 30. XX w. Ostatnie lata życia położyły się cieniem na całej jego biografii.

Publikacja: 16.11.2018 17:00

Zbyt długa kariera Neville’a Chamberlaina

Foto: Wikimedia

Kiedy w 1998 r. w Birmingham gościli przywódcy państw G8, w miejscowym muzeum miała miejsce niewielka wystawa poświęcona rodzinie Chamberlainów. Biorący udział w szczycie kanclerz Niemiec Helmut Kohl wyraził zainteresowanie osobą Austena Chamberlaina – ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii z lat 20., starszego syna Josepha, który z kolei jako burmistrz Birmingham przyczynił się do rozwoju miasta. Wystawa tylko mimochodem wspominała jednak o przyrodnim, młodszym bracie Austena, choć ten doszedł do najwyższego stanowiska w kraju. Krótki napis informował: „Neville w 1937 r. został premierem i odegrał ważną rolę w wypadkach prowadzących do drugiej wojny światowej".

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem
Plus Minus
Do ostatniej kropli czekolady
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?