Polski Ład: licząc pensje, lepiej trzymać się ustawy

Przeliczając wynagrodzenia na podstawie rozporządzenia pracodawcy narażają się na odpowiedzialność karno-skarbową, a zatrudnionych na dopłatę znacznego podatku w zeznaniu rocznym.

Publikacja: 19.01.2022 13:29

Polski Ład: licząc pensje, lepiej trzymać się ustawy

Foto: Adobe Stock

Pakiet zmian podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu (PŁ) istotnie wpływa na obciążenia fiskalne milionów podatników. Już pierwsze dni funkcjonowania nowych przepisów potwierdziły obawy, że reforma podatkowa spowoduje dużo zamieszania w rozliczeniach wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców, członków zarządu i innych grup. Wielu podatników, którzy otrzymali wynagrodzenia na początku stycznia 2022 r., ustalone zgodnie z nowymi przepisami, a więc m.in. bez odliczenia składki zdrowotnej, zauważyło niższe transfery pensji na rachunki bankowe w porównaniu do roku ubiegłego. Co istotne, dotyczyło to również tych podatników, którzy – zgodnie z założeniami reformy – na zmianach powinni zyskać lub co najmniej nie stracić. Wynika to z faktu, że nowe ulgi podatkowe (np. ulga dla klasy średniej czy znacznie wyższa kwota wolna od podatku) nie zostały skonfigurowane w sposób pozwalający na realne obniżenie poszczególnych miesięcznych zaliczek do poziomu sprzed 1 stycznia 2022 r. Prawdą jest, że część osób, które tracą na zaliczkach w trakcie 2022 r., odzyska nadpłacone zaliczki w drugiej połowie tego roku lub w ramach zeznania rocznego. Jednak zanim otrzymają należną im nadpłatę, przez kilka lub nawet kilkanaście miesięcy skredytują PŁ.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego