Domena z ochroną nie dla sprzedawcy

Używanie znaków towarowych umieszczonych na produktach oferowanych w internecie wiąże się z licznymi problemami, co pokazują już orzeczenia sądów – zauważa ekspert.

Aktualizacja: 22.02.2017 18:17 Publikacja: 22.02.2017 17:47

Domena z ochroną nie dla sprzedawcy

Foto: 123RF

Sprzedaż towarów znanych marek to atrakcyjna działalność. Wiąże się jednak z używaniem znaków towarowych umieszczonych na produktach, chociażby w celu poinformowania odbiorców o ofercie. Rodzi to wiele trudności i może wiązać się z nie zawsze oczywistymi rozwiązaniami. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku rejestracji domen internetowych składających się ze znaku towarowego umieszczonego na sprzedawanych towarach.

Nabycie produktów oznaczonych znakiem towarowym uprawnia do korzystania z tego znaku w stosunku do wyrobów po raz pierwszy wprowadzonych na terenie UE przez uprawnionego lub za jego zgodą. Odpowiednie regulacje zawiera Prawo własności przemysłowej i rozporządzenie rady (WE). Instytucja wyczerpania prawa, bo o nim mowa, nie jest kwestionowanym mechanizmem również w przypadku patentów, wzorów przemysłowych czy też prawa autorskiego.

Pozostało 84% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Prawne
Paweł Litwiński: Jak chroni się dane w sądach? Cóż…
Opinie Prawne
Prof. Pecyna o zabezpieczeniu TK i reakcji komisji ds. Pegasusa: "Pogłębianie chaosu"
Opinie Prawne
Jan Skoumal: Czy obowiązuje nas nowelizacja języka polskiego?
Opinie Prawne
Kazus Szmydta. Wypadek przy pracy sądownictwa administracyjnego czy pytanie o jego sens?
Opinie Prawne
Prof. Marek Safjan: Prawo jest jak kostka Rubika