Hermwille, Dellatte, Śniegocki: Trójkąt Weimarski może stać się liderem polityki przemysłowej Unii Europejskiej

UE stoi na rozdrożu. Niestabilność polityczna zagraża jej spójności i ambitnym celom. Europejski Zielony Ład może zostać przyćmiony przez pilniejsze kwestie polityczne.

Publikacja: 09.05.2024 04:30

Europejska polityka przemysłowa i środowiskowa stoi w obliczu poważnych przeciwności. Związane jest

Europejska polityka przemysłowa i środowiskowa stoi w obliczu poważnych przeciwności. Związane jest to nie tylko z przedwyborczym zastojem w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej

Foto: Adobe Stock

Konkurencyjność Europy zależy od naszej zdolności do transformacji przemysłu w kierunku neutralności klimatycznej. To kluczowe dla celów środowiskowych i odporności gospodarki. Europa potrzebuje Zielonego Ładu przemysłowego, a także politycznej zgody państw członkowskich na wspólne wdrożenie tej inicjatywy. Problemem jest jednak brak przywództwa w burzliwych czasach.

Europejska polityka przemysłowa stoi w obliczu poważnych przeciwności. Związane jest to nie tylko z przedwyborczym zastojem w Parlamencie Europejskim i Komisji, ale także z niepokojącymi wydarzeniami politycznymi na Węgrzech czy zaostrzeniem narracji skrajnie prawicowych partii sceptycznie nastawionych do inicjatyw klimatycznych.

Pozostało 85% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację