Wioska olimpijska będzie dzielnicą mieszkań i biur

Po zakończeniu igrzysk w Paryżu wioska olimpijska zostanie przekształcona w dzielnicę bloków mieszkaniowych i biurowców.

Publikacja: 30.03.2024 11:07

Wioska olimpijska będzie dzielnicą mieszkań i biur

Foto: Adobe Stock

O przyznaniu Francji prawa zorganizowania tej najważniejszej na świecie imprezy sportowej zadecydowało m.in. zobowiązanie organizatorów, że budynki przeznaczone dla sportowców zostaną później zaadaptowane do celów komunalnych.

Wielofunkcyjne budynki

Prace budowlane w wiosce olimpijskiej i paraolimpijskiej na brzegu Sekwany, na powierzchni 52 hektarów w gminach Saint-Denis, Ile Saint-Denis i Saint-Ouen, położonej ok. 7 km na północ od centrum stolicy i niecałe 5 minut od Stade de France, zaczęły się w 2020 r. Od kwietnia 2023 r. trwały prace wykończeniowe. Wioska liczy 82 budynki z 3 tys. mieszkań i 7,2 tys. pokojami dla ok. 14 tys. sportowców. 29 lutego 2024 uroczyście otwarto ją z udziałem prezydenta Emmanuela Macrona i Tony Estangueta, przewodniczącego komitetu organizacyjnego igrzysk, trzykrotnego złotego medalisty olimpijskiego w kajakarstwie górskim.

- Przed rozpoczęciem budowy każdy budynek mieszkalny w wiosce został zaprojektowany wielofunkcyjnie, tak by można było łatwo dostosować go do nowego przeznaczenia po zakończeniu konkurencji sportowych — poinformował Laurent Blanc, dyrektor operacyjny dewelopera Eiffage Immobilier w dzienniku „La Tribune”.

Aby ułatwić zadanie budowlańcom, ustawa olimpijska z 26 marca 2018 r. wprowadziła nowy rodzaj zezwoleń budowlanych podwójnego przeznaczenia. Pozwalały wykonać podstawowy projekt, a następie podjąć prace adaptacyjne według drugiego projektu zmieniającego układ pokojów i ich wyposażenie.

W pierwszej wersji pokoje dla sportowców są podzielone ruchomymi ściankami działowymi przytwierdzonymi do podłogi i połączonymi między sobą śrubami. - 75 proc. tych ścianek z wioski olimpijskiej zostanie wykorzystane później na innych budowach — poinformowała Maite Katterer, dyrektorka w Saint-Gobain ds. gospodarki o obiegu zamkniętym.

Sektor biurowców

Przed paraolimpiadą zostaną zamontowane specjalne prysznice i sanitariaty, a od listopada zacznie się adaptacja budynków do normalnych warunków mieszkaniowych. Znikną ścianki działowe, powstaną solidniejsze, dojdzie wyposażenie kuchni, bo sportowcy będą korzystać z restauracji w hali Cité du cinema, która po imprezie stanie się sektorem biurowców. W łazienkach pojawi się standardowe wyposażenie. — Będziemy musieli również zlikwidować po jednym szybie windy na budynek — poinformowała Elodie Benoit, dyrektorka generalna wioski. — Zdaliśmy sobie sprawę, że dwie widny w 5-piętrowych budynkach mieszkalnych podniosłyby niepotrzebnie koszt kupna/wynajmu mieszkań.

Po olimpiadzie wioska będzie oferować 2,8 tys. mieszkań. Wszystkie powinny znaleźć chętnych do początku 2026 r. Deweloperzy — przy budowie pracowało 1749 firm — już przystąpili do ich sprzedaży. Ceny są różne, np. firma Icade proponuje je w średniej cenie 6900 euro za mkw., Nexity zacznie sprzedaż w I półroczu i zamierza oferować je po 7 tys. euro za mkw. Ten deweloper sprzedał już 12 budynków firmom CGC Habitat i Groupama, które zajmą się zarządzaniem nowymi biurowcami i domami mieszkalnymi. Mieszkania w Eiffage kosztują 7500 euro za metr.

Olimpiada popsuła rynek wynajmu w Paryżu

Wynajęcie mieszkania w Paryżu było zawsze trudne, bo popyt był dużo większy od liczby oferowanych lokali. Krajowa Federacja Mieszkaniowa FNAIM twierdzi, że w obrębie wielkiego Paryża od jesieni 2023 r. nastąpił spadek — o 70 proc. - możliwości wynajmu mieszkania. A opłaty są wręcz zaporowe dla młodych ludzi.

Wszyscy zainteresowani wskazują, że winne temu są igrzyska olimpijskie. W okresie 26 lipca — 10 sierpnia oczekuje się przyjazdu do Francji 10 mln kibiców, w tym wielu do regionu stołecznego, gotowych zapłacić każdą cenę za kilkudniowy pobyt w Paryżu. Są prawdziwą gratką dla właścicieli nieruchomości, którzy mogą dzięki wynajmowi przez internet (Airbnb, Booking.com, Trivago, TripAdvisor, Couchsurfing) zarobić roczny czynsz w dwa miesiące. Od połowy 2023 r. wielu właścicieli czeka na wyprowadzenie się lokatorów i nie wynajmuje ich nowym, czekają na oferty od Airbnb — wyjaśniła Samantha Nero z agencji wynajmu mieszkań Laforet w XI dzielnicy Paryża.

Nawet bez olimpiady liczba mieszkań do wynajmu maleje na korzyść krótkoterminowego wynajmu przez internet, bo właściciel nie płaci dużego podatku i nie podlega zakazowi wynajmu lokalu, który nie spełnia norm sprawności energetycznej. Mieszkań klasy E, F i G nie wolno wynajmować na dłużej albo podnosić czynszu za nie, bo uznano je za „passoires thermiques” (termiczne sita). W Ile-de-France było ich 2,3 mln, w tym w Paryżu 567 tys. z tego 326 tys. były najniższej kategorii F lub G — stwierdził w 2018 r. Instytut Regionu Paryża zajmujący się urbanistyką. Dochodzi do tego kryzys na rynku mieszkań: sprzedaż już gotowych załamała się o 22 proc. w latach 2022-23, a budowa nowych tańszych mieszkań socjalnych jest najmniejsza od 2005 r.

O przyznaniu Francji prawa zorganizowania tej najważniejszej na świecie imprezy sportowej zadecydowało m.in. zobowiązanie organizatorów, że budynki przeznaczone dla sportowców zostaną później zaadaptowane do celów komunalnych.

Wielofunkcyjne budynki

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Francja zapowiada cięcie wydatków z budżetu
Nieruchomości
Kryzys budownictwa mieszkaniowego we Francji
Gospodarka
Francja przygotowuje się do igrzysk. Nie wszystko idzie dobrze
Biznes
Portugalia zaostrza przepisy. Już nie tak łatwo o złote wizy
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?