Przeciwbólowe grzyby lepsze niż morfina

Nowa klasa środków przeciwbólowych ma wszystkie korzyści płynące z działania opioidów, ale nie ma żadnych skutków ubocznych i nie uzależnia.

Publikacja: 17.10.2019 10:32

Przeciwbólowe grzyby lepsze niż morfina

Foto: Shutterstock

16 lat temu naukowcy pod kierownictwem Roba Capona z University of Queensland badali próbki błota zebranego obok rampy dla łodzi w Tasmanii. Zespół analizował grzyby z rodzaju penicillium (pędzlak). Wówczas znaleźli coś co może zmienić przyszłość wysoce uzależniających leków opioidowych.

"Natknęliśmy się na grzyb, z którego uzyskaliśmy nowy typ cząsteczek. Nazwaliśmy je bilaidami (bilaids). Jak zauważyłem, są one podobne do endomorfin - naturalnych peptydów wytwarzanych przez organizm ludzki, które aktywują receptory opioidowe i przynoszą ulgę w bólu”, powiedział Capon.

Wraz z kolegami z University of Queensland i Uniwersytetu w Sydney, Capon zmodyfikował nowo odkrytą cząsteczkę, aby wyprodukować substancję o nazwie bilorfina, która okazała się równie silna jak morfina, ale znacznie mniej destrukcyjna dla organizmu ludzkiego. Jeśli wyprodukowanie leku się powiedzie, będzie on znacznie bezpieczniejszy niż leki opioidowe ze względu na znacznie mniejsze ryzyko przedawkowania.

Rob Capon uważa, że odkrycie jest niezwykle cenne ze względu na zastosowania farmaceutyczne. Stanowi też zachętę dla innych badaczy do poszukiwania nowych substancji w zupełnie niespodziewanych miejscach, na przykład w glebie z jej rodzimą populacją drobnoustrojów i grzybów.

„Chociaż nasze odkrycie leku przeciwbólowego pochodzącego z grzyba rosnącego w błotnistym ujścia rzeki było wyjątkowo pozytywne, nasuwa się pytanie o niemal nieskończoną różnorodność grzybów w glebach, roślinach, zwierzętach i wodach planety. Być może powinniśmy badać inne grzyby w poszukiwaniu środków przeciwbólowych”, powiedział Capon.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nauka
Człowiek poznał kolejną tajemnicę orangutana. Naczelny potrafi się leczyć
Nauka
Czy mała syrenka musi być biała?
Nauka
Nie tylko niesporczaki mają moc
Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?