„Nawrócony” założyciel Yandeksu potępia inwazję Rosji. Półtóra roku po ataku Kremla

Arkadij Wołoż ze swojej rezydencji w Izraelu, gdzie mieszka od dziewięciu lat, potępił rosyjską agresję na Ukrainę. Wcześniej założyciel i szef koncernu internetowego Yandex ściśle współpracował z Kremlem pomagając m.in. wprowadzać cenzurę. Rok temu został objęty personalnymi sankcjami Unii.

Publikacja: 10.08.2023 13:52

Yandex

Yandex

Foto: Bloomberg

„Inwazja Rosji na Ukrainę to barbarzyństwo i kategorycznie się temu sprzeciwiam”(…) „Jestem przerażony losem ludzi na Ukrainie – wielu z nich to moi przyjaciele i krewni – których domy są codziennie bombardowane. (…)„Chociaż przeprowadziłem się do Izraela w 2014 roku, muszę wziąć na siebie część odpowiedzialności za działania tego kraju (Rosji - red.)” – napisał Arkadij Wołoż w oświadczeniu cytowanym przez agencję Reuters.

Oligarcha z trzema paszportami...

Współzałożyciel i prezes rosyjskiego giganta internetowego Yandex (od 2011 na giełdzie Nasdaq) ma paszporty Izraela, Rosji i Malty. Ten ostatni kupił sobie w zamian za tzw. inwestycje warte 880 tys. euro.  Wołoż, urodzony w rodzinie geologa i partyjnego działacza w republice kazachskiej związku sowieckiego, od rozpadu ZSRR działał w prywatnym sektorze. Pierwszą firmę założył jeszcze w 1989 r.

Czytaj więcej

E.ON nie opuści Nord Streamu. Kryzys energetyczny w rozkwicie

Przez ćwierć wieku był blisko Kremla, wiele razy spotykał się z Putinem, który w 2017 r. odwiedził moskiewską siedzibę Yandeksu, by rozmawiać o stworzeniu sztucznej inteligencji w Rosji.

Kierowany przez Wołoża Yandex pomagał m.in. we wprowadzaniu cenzury w Rosji. Yandex wdrożył algorytmy cenzury, które pozwalają na śledzenie korespondencji milionów obywateli federacji. Według śledztwa The Village, w Yandeksie istnieje „biała lista” tytułów prasy, telewizji, radia, internetu, których publikacje są pokazywane na głównej stronie serwisu.

...na którego Unia nakłada sankcje

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę mieszkający w Izraelu Wołoż milczał podobnie jak inni rosyjscy miliarderzy. Yandex nie zmienił swojej polityki, wciąż cenzurował i upowszechniał propagandę Kremla. W czerwcu Unia objęła Wołoża sankcjami.

W uzasadnieniu wskazano na rolę Yandeksu w promowaniu prorządowych narracji i ukrywaniu krytyki władz rosyjskich (m.in. w kontekście inwazji na Ukrainę) a także uzależnienie od państwa i odpowiedzialność oligarchy za finansowanie rosyjskiej agresji na Ukrainie (Yandex wpłaca do kasy Kremla duże podatki i dywidendy). Udziałowcami Yandeksu są kontrolowane przez Kreml banki - Sbierbank i VTB, a rząd ma tzw. złotą akcję, dającą wpływ na wszystko, co się w firmie dzieje. 

Wołoż znalazł się także na czarnych listach Szwajcarii i Ukrainy.

Niewinny filantrop...

Po nałożeniu sankcji Yandex ogłosił rezygnację Wołoża ze wszystkich stanowisk w spółce. Nastąpiło to jednak dopiero po upływie pół roku - 30 grudnia. Sam miliarder określił jako błąd objęcie go sankcjami. Teraz twierdzi, że od początku wojny skupiał się na wspieraniu rosyjskich inżynierów chcących opuścić kraj: „Ci ludzie są teraz na wolności i są w stanie rozpocząć coś nowego, nadal napędzając innowacje technologiczne”. „Będą ogromnym atutem dla krajów, w których się znaleźli”.

Dlaczego dopiero teraz Wołoż dystansuje się od barbarzyńskiej wojny Kremla? Na to pytanie w oświadczeniu nie znajdziemy odpowiedzi. Zastanawia zbieżność czasowa potępienia wojny z krytyką, z jaką w ostatnim czasie Wołoż zetknął się w samej Rosji. Zarzucano mu, że w swojej biografii już nie wspomina o związkach z Rosją i byciu rosyjskim miliarderem, choć to tam zarobił najwięcej ze swoich ponad 2,3 mld dol. majątku (wycena "Forbesa" z 2021 r.).

...chcący ocenzurować Wikipedię

W ostatnim czasie Wołoż usilnie stara się usunąć z notek o sobie wszelki dane dotyczące życia i pracy w Rosji. Od lutego 2023 r. poprzez swoich prawników domaga się tego m.in. od angielskiej Wikipedii. Chce tam być opisany nie jako „rosyjskim miliarder”, ale „pochodzący z Kazachstanu przedsiębiorca technologiczny, informatyk i filantrop”.

„Inwazja Rosji na Ukrainę to barbarzyństwo i kategorycznie się temu sprzeciwiam”(…) „Jestem przerażony losem ludzi na Ukrainie – wielu z nich to moi przyjaciele i krewni – których domy są codziennie bombardowane. (…)„Chociaż przeprowadziłem się do Izraela w 2014 roku, muszę wziąć na siebie część odpowiedzialności za działania tego kraju (Rosji - red.)” – napisał Arkadij Wołoż w oświadczeniu cytowanym przez agencję Reuters.

Oligarcha z trzema paszportami...

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
„Eras Tour” Taylor Swift może dać brytyjskiej gospodarce prawie mld funtów
Media
Raport z festiwalu w Cannes. Kina straciły miliardy widzów
Media
"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym tytułem prasowym dekady
Media
Izraelski rząd walczy z Al-Dżazirą. „To propagandowe ramię Hamasu”
Media
Brytyjskie gazety na sprzedaż. Pod naciskiem rządu wycofał się inwestor