Wykonawcy festiwalu Probaltica 2010

Publikacja: 29.04.2010 01:40

Europejska Orkiestra Symfoniczna Probaltica

Europejska Orkiestra Symfoniczna Probaltica

Foto: materiały prasowe

[srodtytul]Europejska Orkiestra Symfoniczna Probaltica[/srodtytul]

Orkiestra działa od 2004 roku, ale co roku koncertuje w zmienionym składzie – formacja łączy bowiem muzyków występujących podczas każdej edycji festiwalu Probaltika. Artyści decydują się na wspólny występ po zaledwie kilkudniowych przygotowaniach, a wielu z nich spotkało się po raz pierwszy właśnie podczas toruńskiego festiwalu.

[srodtytul]Litewska Orkiestra Kameralna im. św. Krzysztofa, Wilno[/srodtytul]

Założył ją w 1994 roku i prowadzi do dziś prof. Donatas Katkus. Wileńscy muzycy wykonują muzykę barokową oraz utwory współczesne, także litewskich kompozytorów nieraz spoza kręgu klasyki – nieobce są im interpretacje melodii jazzowych, rockowych. W ciągu kilkunastu lat swej działalności artystycznej orkiestra zdobyła uznanie na Litwie i za granicą. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach. Koncertowała w Szwecji, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Polsce. Nagrała przeszło 20 płyt. Z inicjatywy muzyków tej formacji od kilku lat w wileńskich kościołach, salach koncertowych, muzeach, na dziedzińcach i podwórzach odbywa się Festiwal św. Krzysztofa. Do orkiestry należą także muzycy z kwartetu Art Vio.

[srodtytul]Camerata Vistula, Polska[/srodtytul]

Ten warszawski zespół istnieje od 1986 roku. Koncertował m.in. podczas festiwali „Warszawska Jesień”, „Inventiones” w Niemczech, „Cervantino” w Meksyku czy „La Chaise Dieu“, festiwalu w Łańcucie oraz podczas wielu imprez okolicznościowych, np. w ramach roku Mickiewiczowskiego, z okazji 400-lecia stołeczności Warszawy. Członkowie Camerata Vistula są organizatorami Festiwalu Polskiej Muzyki Kameralnej.

[srodtytul]Kwartet smyczkowy Art Vio, Litwa [/srodtytul]

Kwartet założyli przed kilku laty młodzi litewscy kameraliści. W repertuarze zespołu znajduje się m.in. muzyka litewska: kwartety Eduardasa Balsysa i jego uczniów Juozasa Širvinskasa czy Anatolijusa Šenderovasa. Art Vio był w 2003 roku laureatem wileńskiego konkursu muzyki kameralnej, został także doceniony podczas konkursów w Finlandii i Polsce. Muzycy koncertowali m.in. podczas wizyty prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa w Hiszpanii.

[srodtytul]Orkiestra Narodowych Instrumentów z Kaliningradu, Rosja[/srodtytul]

Orkiestrę tę tworzą wychowankowie kaliningradzkiej szkoły muzycznej im. Dymitra Szostakowicza. Podczas festiwalu zagrają m.in. utwory Fryderyka Chopina na bałałajkach.

[srodtytul]Eugen indjic, obywatel świata[/srodtytul]

Syn Rosjanki i Serba swoje studia muzyczne odbył w prestiżowej nowojorskiej Juilliard School of Music. Jego edukacji dopełnili także wirtuozi celujący w repertuarze chopinowskim: Artur Rubinstein i Witold Małcużyński. W 1970 roku Indjić zdobył IV nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, potem przyszły kolejne wyróżnienia, m.in. w konkursach w Leeds i Tel Awiwie. Od tej pory artysta rozwija karierę solisty.

[srodtytul]Paweł Wakarecy[/srodtytul]

Student bydgoskiej Akademii Muzycznej, rodowity toruńczyk, laureat nagród i wyróżnień na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych.

[srodtytul]Zoom Trio, Dania[/srodtytul]

Jazzowym muzykom tria nieobce są interpretacje muzyki klasycznej. Podczas festiwalu Probaltika zagrają nie tylko tańce argentyńskie, Alberta Ginastery i tanga Astora Piazzolli, ale także utwory Chopina i Ravela.

[srodtytul]Kwintet Smyczkowy Multicamerata, Polska [/srodtytul]

Powstał w 1991 roku w Toruniu z inicjatywy Henryka Gizy, jest współorganizatorem festiwalu Probaltica. Zespół koncertował m.in. w Polsce, Włoszech, Francji, Watykanie, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Danii, Niemczech, Finlandii, Estonii, na Litwie, Łotwie i w Rosji. Formacja regularni współpracuje z Gotlands Blasarkvintett ze Szwecji. W dorobku Multicameraty znajduje się 11 płyt.

[srodtytul]Gotlands Blasarkvintett, Szwecja[/srodtytul]

W skład tego działającego od 1971 roku zespołu wchodzą: flet, fagot, klarnet, obój, waltornia. Gotlands Blasarkvintett wykonuje głównie dziewiętnasto- i dwudziestowieczne kompozycje dla małych zespołów instrumentów dętych. Kwintet regularnie bierze udział w festiwalach w Skandynawii, koncertował również w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech. Od 10 lat muzycy Gotlands Blasarkvintett występują wspólnie z toruńskim kwintetem smyczkowym Multicamerata.

[srodtytul]Jan Hobson, Wielka Brytania [/srodtytul]

Jego pianistyczna kariera rozpoczęła się w 1981 roku. Od 1997 roku natomiast Jan Hobson występuje w podwójnej roli – dyrygenta i solisty. Jest również dyrygentem operowym i jurorem konkursów pianistycznych. W jego repertuarze znajduje się bardzo różnorodna muzyka, podczas Probaltiki zaprezentuje zaś utwory Chopina oraz „Fantazję polską” Ignacego Jana Paderewskiego.

[srodtytul]Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi, Polska[/srodtytul]

To jedna z pięciu państwowych szkół baletowych w Polsce; uczniowie rozpoczynają tu edukację po zakończeniu trzeciej klasy szkoły podstawowej i uczą się aż do matury. Większość absolwentów tańczy m.in. w zespołach baletowych scen operowych i operetkowych oraz teatrach muzycznych, zespołach pieśni i tańca.

[i]opr. mdv[/i]

[srodtytul]Europejska Orkiestra Symfoniczna Probaltica[/srodtytul]

Orkiestra działa od 2004 roku, ale co roku koncertuje w zmienionym składzie – formacja łączy bowiem muzyków występujących podczas każdej edycji festiwalu Probaltika. Artyści decydują się na wspólny występ po zaledwie kilkudniowych przygotowaniach, a wielu z nich spotkało się po raz pierwszy właśnie podczas toruńskiego festiwalu.

Pozostało 92% artykułu
Kultura
Powrót strat wojennych do Muzeum Zamkowego w Malborku
Kultura
Decyzje Bartłomieja Sienkiewicza: dymisja i eurowybory
Kultura
Odnowiony Pałac Rzeczypospolitej zaprezentuje zbiory Biblioteki Narodowej
Kultura
60. Biennale Sztuki w Wenecji: Złoty Lew dla Australii
Kultura
Biblioteka Narodowa zakończyła modernizację Pałacu Rzeczypospolitej