Czy Rosja planuje atak na członka NATO? "Jej ambicje wykraczają poza Ukrainę"

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer, w rozmowie z dziennikarzami w Rydze mówił, że Sojusz Północnoatlantycki musi być przygotowany na eskalację w wykonaniu Rosji.

Publikacja: 30.03.2024 06:33

Na razie ambicje Rosji powstrzymuje ukraińska armia. Jak długo?

Na razie ambicje Rosji powstrzymuje ukraińska armia. Jak długo?

Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 766

- Nic nie wskazuje, by Rosja planowała atak na jedno z państw NATO. Nie sądzę, że istnieje bezpośrednie zagrożenie — powiedział admirał Bauer.

Wojna Rosji z NATO? Coraz więcej ostrzeżeń

Jednak mimo tego, że NATO nie jest zagrożone rychłym atakiem Rosji, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO ostrzegł, że „ambicje Rosji wykraczają poza Ukrainę”. - Wiemy o tym, dlatego Sojusz, jako całość, musi być lepiej przygotowany — stwierdził.

W piątek w wywiadzie udzielonym kilku europejskim gazetom, w tym „Gazecie Wyborczej”, przed perspektywą wojny ostrzegał premier Donald Tusk. - Wojna nie jest już pojęciem z przeszłości - stwierdził. - Wiem, że to zabrzmi druzgocąco, zwłaszcza dla ludzi z młodszego pokolenia, ale musimy mentalnie oswoić się z nadejściem nowej epoki. Epoki przedwojennej. Nie przesadzam. Z dnia na dzień jest to coraz bardziej widoczne - dodał. Tusk mówił też, że Europa znajduje się w sytuacji, w jakiej nie znajdowała się od 1945 roku.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Putin skończy źle. Nie mam wątpliwości

9 lutego premier Danii, Troels Lund Poulsen stwierdził, że Rosja może zaatakować NATO w ciągu trzech do pięciu lat.

W analizie z 20 marca think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną ocenił, że wskaźniki gospodarcze i wojskowe świadczą o tym, że Rosja może przygotowywać się do wojny konwencjonalnej z NATO na dużą skalę „w krótszej perspektywie niż zakładali zachodni analitycy”.

Jak NATO zareaguje na atak hybrydowy ze strony Rosji?

Adm. Rob Bauer pytany o możliwość ataku hybrydowego (poniżej progu wojny) z terenu Rosji na członka NATO, przywołał artykuł 3 Traktatu Północnoatlantyckiego mówiący o tym, że "strony, każda z osobna i wszystkie razem, poprzez stałą i skuteczną samopomoc i pomoc wzajemną będą utrzymywały i rozwijały swoją indywidualną i zbiorową zdolność do odparcia zbrojnej napaści", z którego wynika, że każdy członek Sojuszu musi być w stanie się bronić.

Artykuł 5 może być przywołany nie tylko w przypadku bezpośredniego ataku

Adm. Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO

- Gdyby do czegoś takiego doszło, obowiązkiem danego (zaatakowanego — red.) kraju jest zadbać o bezpieczeństwo — wyjaśnił.

Jednocześnie adm. Bauer przypomniał, że w takiej sytuacji kraj NATO może uruchomić artykuł 4, który głosi, że "Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron". Polska rozważała uruchomienie tego artykułu po tym jak w czasie powietrznego ataku Rosji na Ukrainę rakieta spadła na Przewodów zabijając dwie osoby. Jak się ostatecznie okazało była to jednak rakieta wystrzelona prawdopodobnie przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. 

Adm. Bauer zauważył przy tym, że „cyberaktywność prowadzona na rzecz państwa jest wystarczającym powodem, by uruchomić artykuł 5”. - Artykuł 5 może być przywołany nie tylko w przypadku bezpośredniego ataku — podkreślił przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO.

- Nic nie wskazuje, by Rosja planowała atak na jedno z państw NATO. Nie sądzę, że istnieje bezpośrednie zagrożenie — powiedział admirał Bauer.

Wojna Rosji z NATO? Coraz więcej ostrzeżeń

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 795
Konflikty zbrojne
Joe Biden nieustępliwy w sprawie ataku na Rafah. „Nasze stanowisko jest jasne”
Konflikty zbrojne
8 mln posiłków dotrze do Strefy Gazy. World Central Kitchen wznawia działalność
Konflikty zbrojne
Będą pięć razy szybsze od dźwięku. Wielka Brytania zbuduje rakiety hipersoniczne
Konflikty zbrojne
Ukraińcy przywracają zdolność bojową armii. "Główny nacisk stawiamy na jakość"