Opodatkowanie VAT aportu mienia jednostki budżetowej w formie przedsiębiorstwa

Przedmiotem aportu do spółki komunalnej będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie zaś całe przedsiębiorstwo. Aport nie będzie rodził obowiązku VAT.

Publikacja: 15.06.2020 17:00

Opodatkowanie VAT aportu mienia jednostki budżetowej w formie przedsiębiorstwa

Foto: AdobeStock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 27 lutego 2020 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.41.2020. 2.MD) wypowiedział się w zakresie różnicy pomiędzy definicją przedsiębiorstwa a zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a także w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji jego zbycia w formie aportu.

Wniosek w omawianej sprawie złożyła gmina (wnioskodawca), do której zadań należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, m.in. zadań gospodarczych z zakresu gospodarki komunalnej dotyczących: zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania terenów publicznych, oświetlenia ulicznego, wysypiska komunalnego. Gmina realizuje tę część swojej działalności za pośrednictwem utworzonej przez siebie jednostki budżetowej – Zakładu Gospodarski Komunalnej (ZGK). Obecnie wnioskodawca zamierza przekazać ww. zadania do wykonania spółce prawa handlowego – Przedsiębiorstwu Komunalnemu sp. z o.o., której jest jedynym wspólnikiem. W związku z tym ZGK zostanie zlikwidowany, a mienie pozostające dotychczas w jego zarządzie zostanie zwrócone gminie, a następnie przekazane aportem w formie zorganizowanego przedsiębiorstwa do spółki Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty