Niepokojący trend: Polska daleko w tyle za motoryzacyjnym rynkiem UE

Gdy Europa zaczyna żegnać kryzys w branży motoryzacyjnej i rozpędza się w zakupach nowych samochodów, Polska zostaje daleko w tyle.

Publikacja: 18.01.2023 15:51

Niepokojący trend: Polska daleko w tyle za motoryzacyjnym rynkiem UE

Foto: Adobe Stock

Jak podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA, w grudniu rejestracje nowych aut osobowych w Unii Europejskiej wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku aż o 12,8 proc. do blisko 900 tys. sztuk. I choć cały 2022 r. zamknął się 4,6-procentowym spadkiem spowodowanym opóźnieniami w dostawach elektronicznych komponentów, to ostatni miesiąc ub. roku był piątym, kolejnym już miesiącem nieprzerwanego wzrostu rynku.

Według danych ACEA, polski rynek na tle unijnego wygląda mizernie. Nie dość, że 2022 r. zamknęliśmy spadkiem 6-procentowym, a więc głębszym od średniej unijnej, to w ubiegłym miesiącu dzieliła nas od niej przepaść: w salonach sprzedano niespełna 36,9 tys. nowych aut, o zaledwie 2 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Tymczasem dla całej UE wzrost był przeszło sześciokrotnie większy. Udało nam się co prawda zachować 5. miejsce w gronie największych unijnych rynków, lecz wkrótce możemy je stracić na rzecz Szwecji, gdzie w grudniu zarejestrowano 35,5 tys. samochodów, a rynek poszybował o 28,5 proc. Na kontynencie prym dalej wiodą Niemcy: grudniowa sprzedaż wystrzeliła o przeszło 38 proc., z poziomu 227,6 tys. do 314,3 tys. tj. wielkości sprzedaży dwukrotnie większej od wicelidera rynku, jakim jest Francja (w grudniu sprzedano tam 158 tys. nowych aut).

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Handel
Dyrektor Biedronki: Największe wyzwanie dla polskiego handlu? Demografia
Handel
Znany lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie. GIF podjął decyzję
Handel
Rosyjski import gwałtownie spada. Putin nie przekonał Chińczyków
Handel
Haribo porozumiało się z Lidlem. Słynne żelki wrócą do sklepów sieci
Handel
Wolimy kupować ubrania online. Znikają kolejne sklepy odzieżowe