Super sztuczna inteligencja otrzyma mózg. Niewyobrażalna kwota na Stargate

Microsoft i OpenAI robią kolejny krok w technologicznej rewolucji. Firmy, które doprowadziły do boomu na sztuczną inteligencję, wprowadzając na rynek system ChatGPT, teraz szykują kolejny ruch.

Publikacja: 30.03.2024 21:14

Stargate to największe przedsięwzięcie w dziedzinie sztucznej inteligencji na świecie

Stargate to największe przedsięwzięcie w dziedzinie sztucznej inteligencji na świecie

Foto: Adobe Stock

Chodzi o budowę gigantycznego centrum danych i superkomputera, które staną się sercem i mózgiem sztucznej inteligencji przyszłości. Projekt Stargate, o którym mowa, ma pochłonąć nawet ponad 100 mld dol. Eksperci już wskazują, iż będzie to największe tego typu przedsięwzięcie na świecie. Jego realizacja ma potrwać sześć lat. Uruchomienie komputera Stargate nastąpi jednak wcześniej, bo już w 2028 r.

Superkomputer Stargate przyniesie rewolucję w AI

Cały projekt zaplanowano na pięć faz. Obecnie obie firmy mają znajdować się w trzeciej fazie, czyli budowie komputerów, które mają zwiększać wydajność ChatGPT. W czwartej – Microsoft uruchomi superkomputer, mniejszego brata Stargate, choć potężniejszego niż większość istniejących systemów AI (zlokalizowany będzie w Mount Pleasant w stanie Wisconsin). Ten cel firma zamierza osiągnąć w ciągu najbliższych dwóch lat (sprzęt będzie wykorzystany do obsługi narzędzi OpenAI do rozpoznawania głosu i przetwarzania tekstu na wideo).

Czytaj więcej

Twórca ChatGPT: Tylko fuzja jądrowa może zaspokoić sztuczną inteligencję

Większość kosztów projektu (niektórzy eksperci wskazują, że w sumie może chodzić o 115 mld dol.) pochłą ostatnie dwa etapy inwestycji. Piąta faza to otwarcie centrum danych. Po jego zakończeniu Microsoft i OpenAI będą dysponować całym sprzętem do szkolenia najpotężniejszych modeli sztucznej inteligencji na świecie, w tym przyszłych wersji ChatGPT. Przedstawiciel Microsoftu w rozmowie z Reutersem wskazał, iż koncern planuje „kolejną generację innowacji infrastrukturalnych niezbędnych do dalszego przesuwania granic możliwości AI”.

Bilion dolarów wyceny OpenAI

Dziś duża część mocy obliczeniowej i serwerów obsługujących ChatGPT pochodzi od Microsoftu. Projekt centrum danych jest więc częścią ich partnerstwa. Na razie technologiczny gigant szuka lokalizacji w USA, w której mógłby ustawić taką infrastrukturę.

Już przewiduje się, że wycena OpenAI może skoczyć do 1 bln dol. Tak przynajmniej prognozuje Kai-Fu Lee, prezes Sinovation Ventures i były szef Google China. A jeszcze niedawno firmą, w którą zainwestował Microsoft, warta była 80 mld dol.

Globalne Interesy
Rewolucja w firmie, która stworzyła ChatGPT. Polak objął kluczową funkcję
Globalne Interesy
ChatGPT mocno przyspiesza. Tymczasem konkurencja w AI ma poważne problemy
Globalne Interesy
Koniec tanich zakupów w Temu czy Shein? Polska szykuje uderzenie w chińskie serwisy
Globalne Interesy
Wielki sojusz w sztucznej inteligencji. Boty ChatGPT masowo wejdą do smartfonów
Globalne Interesy
Ameryka wstaje z kolan. Koniec z kłopotliwym uzależnieniem od Rosji w kosmosie