Kiedy pożyczka dla wspólnika jest ryzykowna?

Gdy spółka nie przekazuje zysku do podziału między wszystkich wspólników, a dokonuje transferów pieniężnych wyłącznie na rzecz wybranych beneficjentów, może narazić się na zarzut wypłacania tzw. ukrytej dywidendy.

Publikacja: 12.01.2024 02:00

Kiedy pożyczka dla wspólnika jest ryzykowna?

Foto: Adobe Stock

Prawo do udziału w zyskach spółki kapitałowej, zadeklarowane w przepisach kodeksu spółek handlowych, stanowi jedno z najistotniejszych uprawnień członkowskich i podstawowy tytuł prawny otrzymywania przez wspólników/akcjonariuszy korzyści majątkowych z uczestnictwa w spółce. Zasadniczo przyjmuje się, iż wyłączenie zysku od podziału i pozostawienie go w spółce, stanowi istotne odstępstwo od reguły, którą jest wypłata wyniku finansowego na rzecz wspólników. W praktyce jednak zdarzają się sytuacje gdzie spółka i jej dominujący wspólnicy/akcjonariusze, pomimo wypracowania nadwyżek finansowych nie przekazuje tego zysku do podziału pomiędzy wszystkich wspólników a zamiast tego dokonują transferów pieniężnych pod innym tytułem, wyłącznie na rzecz wybranych beneficjentów. Takim działaniem można narazić się na zarzut wypłacania tak zwanej „ukrytej dywidendy”.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Spadki i darowizny
Prawo użytkownika czy spadkobiercy? SN o odmowie przedłużenia użytkowania wieczystego
Sądy i trybunały
Jest data wyroku w sprawie Prezydenta. Obywatel zarzuca mu łamanie Konstytucji