PPK - pomoc w odkładaniu na emeryturę

Wszystkie podmioty, które miały ustawowy obowiązek utworzyć pracownicze plany kapitałowe (PPK), przynajmniej w teorii już to zrobiły. Ale do programu wciąż przystępują kolejni pracodawcy. Jakie obowiązki na nich ciążą?

Publikacja: 03.11.2023 02:00

PPK - pomoc w odkładaniu na emeryturę

Foto: Adobe Stock

Firmy, które dopiero rozpoczęły działalność, lub które powstały w wyniku przekształceń własnościowych, powinny uruchomić program emerytalny, czyli zawrzeć umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK. Czy wszystkie mają taki obowiązek?

Jak wyjaśniają Anna Puszkarska i Małgorzata Jankowska, autorki opracowania „PPK a przekształcenia podmiotów zatrudniających” wydanego przez PFR Portal PPK, zależy to od tego, czy firma jest „podmiotem zatrudniającym” w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Aby być takim podmiotem, wystarczy mieć co najmniej jedną „osobę zatrudnioną” w rozumieniu ustawy o PPK, np. pracownika czy zleceniobiorcę podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowym. Osobami zatrudnionymi są też np. członkowie rady nadzorczej wynagradzani z racji pełnienia tej funkcji.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego