Transport metrem podlega VAT

Wykonywane przez spółkę usługi przewozów pasażerskich są opodatkowane VAT, a otrzymane wynagrodzenie stanowi podstawę opodatkowania.

Publikacja: 23.02.2016 02:00

Transport metrem podlega VAT

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie rozstrzygnął w interpretacji z 8 stycznia (IPPP2/4512-1017/15-2/IŻ) kwestię opodatkowania usług publicznych przewozów pasażerskich.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., której 100 proc. udziałów posiada miasto. Spółka wykonuje publiczne przewozy pasażerskie na I i II linii metra na podstawie umowy o świadczenie usług przewozowych środkami komunikacji zbiorowej – pociągami metra w latach 2009–2027, zawartej z miastem reprezentowanym przez Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM).

Spółka użytkuje infrastrukturę metra przekazaną przez miasto oraz posiada część infrastruktury i tabor metra niezbędne do realizacji usługi. Wpływy ze sprzedaży biletów stanowią przychody ZTM (miasta).

Na podstawie umowy spółka jest zobowiązana do wykonywania przewozów metrem, zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy ustalonym przez ZTM i przy zachowaniu uzgodnionych parametrów jakościowych. Za świadczenie usługi przysługuje jej wynagrodzenie stanowiące iloczyn faktycznie wykonanych wozokilometrów oraz stawki jednostkowej obowiązującej w danym roku kalendarzowym. Za wozokilometr uznaje się jeden kilometr przebyty przez jeden wagon metra udostępniony pasażerom zgodnie z uzgodnionym rozkładem jazdy. Stawka jednostkowa oznacza kwotę netto płatną przez miasto na rzecz spółki za jeden wozokilometr.

Spółka zapytała, jak rozliczyć świadczoną usługę. Jej zdaniem, wykonywane przez nią przewozy są opodatkowane VAT, a wynagrodzenie stanowi podstawę opodatkowania VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał jej stanowisko za prawidłowe. Zwrócił uwagę, że aby uznać daną czynność za opodatkowaną VAT, pomiędzy stronami umowy musi istnieć wzajemny stosunek zobowiązaniowy, oznaczający że jeden podmiot w zamian za wynagrodzenie zobowiązany jest do spełnienia na rzecz innego podmiotu określonego świadczenia. Istotną cechą wynagrodzenia jest więc bezpośredni związek pomiędzy usługą i otrzymaną zapłatą, należną z tytułu danego świadczenia. Czynność opodatkowana powstaje bowiem wyłącznie w związku z zaistnieniem stosunku prawnego określonego umową między stronami. Wystąpić musi zatem bezpośredni związek pomiędzy wykonywanymi czynnościami i wysokością otrzymanego wynagrodzenia oparty na relacjach cywilnoprawnych pomiędzy podmiotami.

Tym samym zgodnie z umową łączącą spółkę i miasto reprezentowane przez ZTM spółka jest zobligowana do opodatkowania świadczonej dla ZTM usługi. To dlatego, że jest zobowiązana do świadczenia przewozów pasażerskich według rozkładów jazdy uzgadnianych z ZTM oraz zapewnienia podróżnym bezpiecznych i wygodnych warunków podróżowania w zamian za wynagrodzenie. Ponadto w zamian za usługę spółka otrzymuje jedynie wynagrodzenie od ZTM, który w imieniu i na rzecz miasta emituje, organizuje i prowadzi sprzedaż biletów pasażerom.

Z kolei zgodnie z art. 29a. ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy. Z tego wynika, że w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług za podstawę opodatkowania należy uznać całość świadczenia pieniężnego pobieranego od nabywcy.

Oznacza to, że do podstawy opodatkowania należy wliczyć pobieraną przez zbywcę wartość (cenę) towarów lub usług, a także wszystkie inne elementy zapłaty, będące częściami składowymi świadczenia zasadniczego (tj. dostawy towarów lub świadczenia usług). Dotyczy to wyłącznie kosztów, które zwiększają kwotę należną z tytułu konkretnej transakcji, tj. konkretnej dostawy towarów lub konkretnej usługi.

Dyrektor Izby Skarbowej zgodził się, że wykonywane przez spółkę publiczne przewozy pasażerskie metrem według rozkładów jazdy uzgadnianych z ZTM odbywające się na podstawie umowy są opodatkowane VAT, a otrzymane przez spółkę wynagrodzenie z ZTM stanowi podstawę opodatkowania.

Komentarz eksperta

Jarosław Ziółkowski, doradca podatkowy w kancelarii BSWW Legal & Tax

Należy zauważyć, że czynności przewozów lokalnym transportem zbiorowym zlecone przez jednostkę samorządu terytorialnego spółce prawa handlowego odbywają się na podstawie umowy, która musi być zgodna z rozporządzeniem nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2007 r. dotyczącym usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego. Celem tego rozporządzenia jest określenie sposobów zapewnienia świadczenia usług użyteczności publicznej, które dzięki temu powinny mieć m.in. bardziej masowy charakter, być bezpieczniejsze, odznaczać się wyższą jakością lub niższą ceną niż usługi świadczone na zasadach komercyjnych. Z tego powodu rozporządzenie zawiera reguły ustalania wynagrodzenia dla przewoźników, które mają zapewnić świadczenie usług stanowiących usługi użyteczności publicznej oraz nie doprowadzić do nieuzasadnionego zakłócenia konkurencji.

Poziom regulacji tych usług, a także okoliczności, iż transport lokalny stanowi zadanie własne gminy oraz że przewozy świadczone są przez spółkę samorządową, mogą sprawiać wrażenie, że przewoźnik nie wykonuje na rzecz miasta czynności opodatkowanej VAT. Niemniej, co potwierdza niniejsza interpretacja, pojęcie świadczenia usług dla celów VAT jest na tyle szerokie, że obejmuje także czynności zlecone przez zarząd transportu miejskiego. Usługi te wykonywane są odpłatnie (co decyduje o opodatkowaniu ich VAT), mimo że zasady wynagradzania za nie są ściśle określone przepisami prawnymi.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie rozstrzygnął w interpretacji z 8 stycznia (IPPP2/4512-1017/15-2/IŻ) kwestię opodatkowania usług publicznych przewozów pasażerskich.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., której 100 proc. udziałów posiada miasto. Spółka wykonuje publiczne przewozy pasażerskie na I i II linii metra na podstawie umowy o świadczenie usług przewozowych środkami komunikacji zbiorowej – pociągami metra w latach 2009–2027, zawartej z miastem reprezentowanym przez Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM).

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?