Zakaz podwójnego finansowania wydatków w projektach unijnych

Wsparcie projektów ze środków publicznych podlega bezwzględnemu zakazowi podwójnego finansowania. Istota zakazu wyraża się w tym, że w żadnych okolicznościach nie wolno finansować tych samych kosztów dwukrotnie z żadnego budżetu. Każdy beneficjent powinien zwracać szczególną uwagę na ryzyko wystąpienia podwójnego finansowania. Skutki naruszeń są bardzo często nieodwracalne i wiążą się z dolegliwymi konsekwencjami.

Publikacja: 27.10.2022 22:00

Zakaz podwójnego finansowania wydatków w projektach unijnych

Foto: Adobe Stock

W obowiązujących aktach prawnych nie ma jednej reguły lub definicji określającej wprost, co należy rozumieć pod pojęciem podwójnego finansowania. Brak sztywnych regulacji wynika niewątpliwie z faktu, że jest to zagadnienie obejmujące różnorodne dziedziny prawa unijnego i krajowego, jak chociażby prawo pomocy publicznej czy prawo podatkowe. W najprostszym ujęciu, podwójne finansowanie można utożsamić z sytuacją, w której beneficjent finansuje ten sam wydatek z więcej niż jednego źródła środków publicznych, w wyniku czego uzyskuje nadmierne przysporzenie. Naruszenie zakazu przejawia się też często w sprawach niejednoznacznych i skomplikowanych, np. wskutek połącznia w projekcie różnych form wsparcia (dotacja i pożyczka), innego rodzaju kategorii pomocy publicznej (pomoc inwestycyjna, pomoc operacyjna, pomoc de minimis) lub podjęcia czynności podatkowych dotyczących nabytych aktywów (amortyzacja, odliczenia VAT).

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?