Najbogatsze państwa świata zaniedbały realizację zobowiązań klimatycznych

Najnowszy raport Climate Analytics nie pozostawia złudzeń: cele krajów G7 w zakresie redukcji emisji na 2030 rok raczej nie zostaną zrealizowane w całości.

Publikacja: 30.04.2024 20:39

Zgodnie z analizą, najbogatsze gospodarki powinny ograniczyć swoje emisje o 58 proc. w stosunku do p

Zgodnie z analizą, najbogatsze gospodarki powinny ograniczyć swoje emisje o 58 proc. w stosunku do poziomów z 2019 roku.

Foto: Marcin Jóźwiak Unsplash

Analiza przeprowadzona przez Climate Analytics wykazała, że choć kraje G7 łącznie dążą do redukcji swoich emisji gazów cieplarnianych o 40-42 proc. do 2030 roku, ich bieżące polityki umożliwią ich ograniczenie o 19-33 proc.

Oznacza to, że do 2030 roku próg utrzymania wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5°C w stosunku do poziomów przedindustrialnych zostałby przekroczony o ok. cztery gigatony ekwiwalentu dwutlenku węgla.

Zobowiązania klimatyczne: państwa G7 robią za mało

Co więcej, nawet wywiązanie się z obecnych celów nie byłoby wystarczającym wysiłkiem klimatycznym. Zgodnie z analizą, najbogatsze gospodarki powinny ograniczyć swoje emisje o 58 proc. w stosunku do poziomów z 2019 roku, aby wywiązać się ze swoich zobowiązań dotyczących ograniczenia wzrostu globalnej temperatury.

Jak zauważył Neil Grant, główny autor raportu, najbogatsze gospodarki nie wkładają należytego wysiłku w dążenie do swoich celów klimatycznych, choć dysponują zarówno środkami, jak i odpowiednią technologią.

„W kontekście bezprecedensowych ekstremalnych warunków klimatycznych zaostrzonych przez wykorzystanie paliw kopalnych, podjęcie ambitnych działań na rzecz dekarbonizacji i wyznaczenie ostatecznego terminu odejścia od paliw kopalnych powinno stanowić absolutne minimum” – stwierdził Grant.

W analizie wskazano, że kraje G7 powinny wdrożyć krajowe cele klimatyczne i zobowiązać się do odchodzenia od krajowej produkcji energii z węgla i gazu kopalnego odpowiednio do 2030 i 2035 roku. Zalecono również zakończenie wspierania branży paliw kopalnych m.in. poprzez finansowanie publiczne, podkreślając, że najhojniej projekty związane z paliwami kopalnymi w grupie G20 dotują Włochy oraz Japonia.

Autorzy analizy wezwali również kraje do wzmożenia wysiłków aby potroić energię ze źródeł odnawialnych oraz podwoić efektywność energetyczną do 2030 roku. Wspomniano również o wdrożeniu nowych narzędzi finansowych na rzecz wsparcia krajów szczególnie wrażliwych na zmiany klimatu.

Emisje
Emisje CO2 rosną najszybciej od 50 tysięcy lat. „Rusza reakcja łańcuchowa”
Emisje
Świat zatruwa 57 firm. Nowy raport wskazuje, które koncerny szkodzą najbardziej
Emisje
Taylor Swift królową CO2. Film pokazuje loty gwiazdy pop. „7 razy wokół Ziemi”
Emisje
Szansa na dodatkowe uprawienia do emisji CO2. Ciepłownie muszą spełnić warunek
Emisje
Ekologiczny „wielki brat” już na orbicie. Ma badać poziom emisji metanu
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?