Goldman Sachs oczekuje obniżenia stóp procentowych w Polsce do 4%

Inflacja CPI gwałtownie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE-4) łącznie ze znaczącym spadkiem inflacji bazowej, a polityka pieniężna pozostaje wysoce restrykcyjna w regionie CEE-4, ocenia Goldman Sachs.

Publikacja: 13.11.2023 14:36

Siedziba Narodowego Banku Polskiego w Warszawie

Siedziba Narodowego Banku Polskiego w Warszawie

Foto: Bloomberg

Według banku, ryzyko trwałości inflacji zmniejszyło się, co może skutkować obniżkami stóp procentowych w regionie do końca 2024 r. - w tym w Polsce do poziomu 4% z obecnych 5,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

"Chociaż wzrost płac pozostaje wysoki w regionie CEE-4, niedawna dynamika CPI sugeruje, że ryzyko trwałości inflacji zmniejszyło się. Polityka pieniężna pozostaje wysoce restrykcyjna w regionie CEE-4, a biorąc pod uwagę połączenie powolnego wzrostu i słabej inflacji, uważamy, że banki centralne CEE znacznie złagodzą politykę pieniężną do końca 2024 r. (do 4% w Polsce, 3,25% w Czechach, 5% na Węgrzech i 4,5% w Rumunii)" - czytamy w raporcie banku "CEEMEA 2024 Outlook - Inflation Dispersion, Policy Divergence, and Higher Neutral Rates".

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Dane gospodarcze
PKB Japonii skurczył się w pierwszym kwartale
Dane gospodarcze
Prognozy gospodarcze dla UE: wraca koniunktura, ale ryzyko pozostaje
Dane gospodarcze
Amerykańska inflacja już niestraszna inwestorom
Dane gospodarcze
Inflacja w USA nie sprawiła przykrej niespodzianki inwestorom
Dane gospodarcze
Prognozy gospodarcze dla UE: wraca koniunktura, ale ryzyko pozostaje