Raje podatkowe wciąż mają przewagę

Kolejne rewelacje dotyczące znanych osób uchylających się od płacenia podatków wywołują zapowiedzi ostrzejszej walki o uszczelnienie systemu.

Aktualizacja: 07.11.2017 07:50 Publikacja: 06.11.2017 19:32

„Nadszedł czas, by uzupełnić zestaw narzędzi Unii Europejskiej do zwalczania uchylania się od płacenia podatków. Trzeba szybkich decyzji w sprawie pośredników oraz czarnej listy rajów podatkowych" – napisał na Twitterze Pierre Moscovici, unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych. To była jego reakcja na „Paradise Papers", gigantyczny wyciek danych z firmy pośredniczącej w ukrywaniu pieniędzy w 19 rajach podatkowych. Moscovici dodał, że jest „oburzony, ale nie zaskoczony". Trudno mu się dziwić, gdyż w ostatnich latach wyszło na jaw wiele podobnych afer z  funduszami ukrywanymi w rajach podatkowych. Do najgłośniejszych należały: „Panama Papers", „Bahama Papers", a także „Lux Leaks" (afera wokół tajnych umów zawieranych przez międzynarodowe koncerny z rządem Luksemburga, który pomagał im uchylać się przed fiskusem w innych krajach). Czy jednak coś zrobiono w reakcji na nie?

Pozostało 80% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Budżet i podatki
Luka VAT skoczyła do 15,8 proc. Runął mit Morawieckiego o cudzie VAT-owskim?
Budżet i podatki
Polska w piątce krajów UE o najwyższym deficycie. Będzie reakcja Brukseli
Budżet i podatki
Ponad 24 mld zł dziury w budżecie po I kwartale. VAT w górę, PIT dołuje
Budżet i podatki
Francja wydaje ciągle za dużo z budżetu
Budżet i podatki
Minister finansów: Budżet wygląda całkiem dobrze