Prokurator przygląda się spółce. Co z tajemnicą przedsiębiorstwa?

W obszarze zainteresowania organów ścigania spółka może znaleźć się ze względu na współpracę z nierzetelnym dostawcą lub nieuczciwe postępowanie jej pracownika albo menedżera. Zawiadomienie o możliwości popełnienia czynu zabronionego może zostać złożone także przez konkurencję.

Publikacja: 01.03.2024 02:00

Prokurator przygląda się spółce. Co z tajemnicą przedsiębiorstwa?

Foto: Adobe Stock

Powodów, dla których prokurator chce się dokładnie przyjrzeć danej spółce może być wiele. Dokładne wyjaśnienie, czy rzeczywiście doszło do popełnienia przestępstwa gospodarczego wymagać będzie nie tylko przesłuchania świadków, ale również analizy dokumentów wewnętrznych spółki. W ten sposób w postępowaniu karnym mogą zostać ujawnione informacje, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Czy spółka może się przed tym bronić? Czy potrzeba ścigania sprawców przestępstw, jest ważniejsza niż interes pojedynczych podmiotów gospodarczych? Czy konkurencja może zobaczyć firmowe dokumenty?

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP