Koniec z upartyjnieniem spółek? Rząd sięga po pomoc headhunterów

W Ministerstwie Aktywów Państwowych (MAP) trwają prace nad projektem regulacji, które doprowadzą do odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa. Na razie projekt jest na etapie dyskusji wewnątrz kierownictwa resortu.

Publikacja: 07.02.2024 09:25

Spotkanie Jacka Bartmińskiego, wiceministra aktywów państwowych, z Robertem Czyżem - przedstawiciele

Spotkanie Jacka Bartmińskiego, wiceministra aktywów państwowych, z Robertem Czyżem - przedstawicielem pracowników w Radzie Nadzorczej Poczty Polskiej S.A.

Foto: Ministerstwo Aktywów Państwowych

– Przedstawiłem pakiet odpolitycznienia spółek, przystępujemy do realizacji obietnic przedwyborczych. Wymaga to zmian na poziomie ustawowym – mówił dziś rano w TOK FM Jacek Bartmiński, wiceminister aktywów państwowych.

Nabór przez headhunterów

Jak zaznaczył, proces odpolityczniania już faktycznie dokonuje się, m.in. poprzez zmiany personalne w Orlenie czy Enei. Ale druga sprawa to trwałe odpolitycznienie, za pomocą ustawy, rozporządzeń i dobrych praktyk. Wiceszef resortu wskazał, że chodzi o zablokowanie nominacji politycznych.

Czytaj więcej

Orlen ma tymczasowego prezesa. Zapowiada konkurs na członków zarządu

– W tej chwili członków rad nadzorczych nominują wiceministrowie i minister MAP. Nie wydaje się to właściwe. Nabór może być prowadzony przez niezależnych headhunterów (z ang. łowców głów). Spotkałem się z szefami takich największych agencji w Polsce. Mówią, że pierwszy raz pyta ktoś ich od ośmiu lat o pomoc – wyjaśniał Bartmiński na antenie.

Zaznacza jednak, że docelowy model w tym zakresie jest wypracowywany. – Chodzi o to, by spółki już na zawsze nie były zawłaszczane, kolonizowane przez partie polityczne. Ale nie bądźmy naiwni – nie będzie tak, że odetniemy wpływ państwa na kluczowe sektory państwa – podkreśla.

Przesłuchania w Poczcie Polskiej

Jak przykład podał Pocztę Polską (PP). – Tu zmiany nastąpią w najbliższym czasie. Część kandydatów będzie przesłuchiwana w tym i kolejnym tygodniu – podał Bartmiński.

Czytaj więcej

Zmiany na Poczcie Polskiej w ciągu kilku dni. Rewolucja personalna w molochu

Jak informowała „Rzeczpospolita” w piątek lub w przyszłym tygodniu ma dojść do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki. To będzie początek fali zmian kadrowych w PP, która znajduje się w fatalnej sytuacji finansowej. Blisko 790 mln zł straty za 2023 r. i problem z bieżącą działalnością sprawiają, że moloch, w którym potężną władzę zyskały związki zawodowe, nie jest najatrakcyjniejszym kąskiem do zarządzania.

Ale mimo tego na giełdzie nazwisk pojawia się coraz więcej kandydatów do przejęcia steru nad tym tonącym okrętem. W grze mają być m.in. Sebastian Mikosz, były prezes LOT, Marcin Ledworowski, senior advisor w Accenture, a wcześniej m.in. były członek zarządu Banku Pocztowego, czy związani już wcześniej z Pocztą jej były prezes Przemysław Sypniewski i Sławomir Żurawski, który odpowiadał za sektor KEP (kurier, ekspres, paczka).

– Przedstawiłem pakiet odpolitycznienia spółek, przystępujemy do realizacji obietnic przedwyborczych. Wymaga to zmian na poziomie ustawowym – mówił dziś rano w TOK FM Jacek Bartmiński, wiceminister aktywów państwowych.

Nabór przez headhunterów

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Hubert Kamola został prezesem ZA Puławy
Biznes
Rosja kupiła już zachodnie części do samolotów bojowych za pół miliarda dolarów
Biznes
Pasjonaci marketingu internetowego po raz 22 spotkają się w Krakowie
Biznes
Legendarny szwajcarski nóż ma się zmienić. „Słuchamy naszych konsumentów”
Biznes
Węgrzy chcą przejąć litewskie nawozy. W tle oligarchowie, Gazprom i Orban