Jak członek zarządu powinien zarządzać ryzykiem gospodarczym?

W zasadzie biznesowej oceny sytuacji nie chodzi o to, aby zniechęcać członków zarządu do ryzyka. Jej cel jest dokładnie odwrotny – powinna ich motywować do działań starannych.

Publikacja: 19.12.2023 02:00

Jak członek zarządu powinien zarządzać ryzykiem gospodarczym?

Foto: Adobe Stock

Dążąc do maksymalizacji wartości dla udziałowców albo akcjonariuszy, członkowie zarządu podejmują ryzykowne przedsięwzięcia, które zawsze wiążą się z jakimś poziomem ryzyka gospodarczego. Choć z założenia powinny prowadzić do osiągnięcia zysku, to w wyniku nieprzewidzianych wydarzeń nawet najlepiej przemyślane inwestycje mogą zakończyć się stratą. Dlatego współcześnie, w dobie szybkich zmian rynkowych i technologicznych, zdolność oceny i akceptacji odpowiedniego poziomu ryzyka staje się nie tylko wyzwaniem, ale i niezbędną kompetencją każdego efektywnego członka zarządu. W tym kontekście pojawia się pytanie: jakie ryzyko jest do przyjęcia, a jakie przekracza granice starannego zarządzania? W którym momencie członek zarządu powinien obawiać się o swoją osobistą odpowiedzialność za ryzyko, którym obarczył majątek spółki?

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt