FAO: ceny żywności na świecie znów rosną

Indeks cen żywności na świecie w kwietniu wzrósł do 127,2 pkt. ze 126,5 pkt. w marcu - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Jest to pierwszy wzrost indeksu, po dwunastu z rzędu spadkach.

Publikacja: 05.05.2023 14:47

FAO: ceny żywności na świecie znów rosną

Foto: Bloomberg

"Nieznaczne odbicie indeksu w kwietniu było spowodowane gwałtownym wzrostem indeksu cen cukru, któremu towarzyszył wzrost indeksu cen mięsa, podczas gdy indeksy cen zbóż, nabiału i oleju roślinnego nadal spadały" – napisano w raporcie.

W kwietniu 2022 roku indeks był na poziomie 158,4 pkt.

„Ważne jest, byśmy nadal bardzo uważnie śledzili ewolucję cen i przyczyny ich wzrostu. Gdy gospodarki wyjdą ze znacznego spowolnienia, popyt wzrośnie, wywierając presję na wzrost cen żywności” – powiedział Maximo Torero, główny ekonomista i zastępca dyrektora generalnego Departamentu Rozwoju Gospodarczego i Społecznego FAO, cytowany w komunikacie.

Czytaj więcej

Słodka hossa na świecie. Ceny cukru biją rekordy

Torero uważa, że konieczne jest odnowienie porozumienia eksportu zbóż przez Morze Czarne, aby uniknąć kolejnych skoków cen pszenicy i kukurydzy.

Z raportu FAO wynika, że indeks cen zbóż spadł w kwietniu 2023 r. o 1,7 proc. w stosunku do marca i o 19,8 proc. wobec kwietnia 2022 r. Ceny pszenicy na globalnym rynku spadły w kwietniu 2023 r. o 2,3 proc., głównie z powodu dużej dostępności tego zboża w Australii i Federacji Rosyjskiej. Światowe ceny kukurydzy spadły natomiast o 3,2 proc., ze względu na dostawy z Ameryki Południowej.

Według danych FAO, indeks cen olejów roślinnych spadł w ciągu miesiąca o 1,3 proc., odnotowując piąty z rzędu miesięczny spadek. Światowe ceny oleju palmowego były stabilne, podczas gdy notowania olejów: sojowego, rzepakowego i słonecznikowego spadały w ślad za przewidywanymi rekordami zbiorów soi w Brazylii. Indeks cen produktów mlecznych FAO spadł o 1,7 procent, na co wpływ miał utrzymujący się słaby globalny popyt importowy na mleko w proszku i wyższa dostępność eksportowa sera w Europie Zachodniej.

Czytaj więcej

Żywność na świecie tanieje od roku

Natomiast aż o 17,6 proc. wzrósł w kwietniu indeks cen cukru, licząc w stosunku do marca 2023 r., osiągając najwyższy poziom od października 2011 r. Powodem wzrostu była mniejsza produkcja w Indiach, Chinach, Tajlandii oraz Unii Europejskiej, spowodowana suchą pogodą, a także opóźnienie rozpoczęcia zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii. Ponadto, ceny cukru rosły, ponieważ spodziewany jest wzrost popytu na etanol z trzciny cukrowej.

Indeks cen mięsa FAO wzrósł w ciągu miesiąca o 1,3 proc., głównie dzięki wyższym notowaniom mięsa wieprzowego oraz drobiu.

FAO opublikowała także nowy raport dotyczący podaży i popytu na zboża, w którym skorygowano prognozę światowej produkcji pszenicy na 2023 r. do 785 mln ton. To drugi co do wielkości wynik w historii, ale wciąż niższy niż w poprzednim sezonie.

FAO podniosła też swoją wcześniejszą prognozę światowego handlu zbożami w sezonie 2022/23, do 472 mln ton, co stanowi obecnie o około 2,2 proc. poniżej rekordowego poziomu z poprzedniego sezonu.

"Nieznaczne odbicie indeksu w kwietniu było spowodowane gwałtownym wzrostem indeksu cen cukru, któremu towarzyszył wzrost indeksu cen mięsa, podczas gdy indeksy cen zbóż, nabiału i oleju roślinnego nadal spadały" – napisano w raporcie.

W kwietniu 2022 roku indeks był na poziomie 158,4 pkt.

Pozostało 92% artykułu
Biznes
Orły Rzeczpospolitej 2024 wybrane
Biznes
Krzysztof Kostowski, założyciel PlayWaya: Kieruję się sentencją „show me the money”
Biznes
Hubert Kamola został prezesem ZA Puławy
Biznes
Rosja kupiła już zachodnie części do samolotów bojowych za pół miliarda dolarów
Biznes
Pasjonaci marketingu internetowego po raz 22 spotkają się w Krakowie