Chętni na medyczny tort. Coraz więcej uczelni chce kształcić lekarzy

Coraz więcej uczelni chce kształcić lekarzy. W Ministerstwie Edukacji na rozpatrzenie czeka 12 wniosków o zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego.

Publikacja: 23.01.2023 03:00

Medycynę można studiować również na uczelniach prywatnych Peżot

Medycynę można studiować również na uczelniach prywatnych Peżot

Dziś medycynę w Polsce można studiować na 24 uczelniach. Od przyszłego roku akademickiego ich liczba wzrośnie do 27. Większość rozpoczęła działalność na przestrzeni ostatnich ośmiu lat. Na pierwszy rok medycyny w roku akademickim 2015/2016 przyjęto 5391 osób. W roku 2022/2023 – 7566.

Zakolejkowane uczelnie

Z danych przekazanych nam przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) wynika, że od roku akademickiego 2015/2016 resort wydał 15 pozwoleń na prowadzenie kształcenia na kierunku lekarskim. 12 uczelni już rozpoczęło kształcenie. W trzech kolejnych ma się ono zacząć od roku akademickiego 2023/2024 (chodzi o Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, Akademię Mazowiecką w Płocku oraz Akademię Kaliską im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego).

Część placówek, które uzyskały pozwolenie na otwarcie kierunku lekarskiego, to uczelnie publiczne. Sporo jest też prywatnych (np. Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu, Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie czy Uczelnia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie). Z informacji umieszczonych na ich stronach internetowych wynika, że opłaty za kierunek lekarski wahają się tam w granicach 16–24 tys. zł za semestr. Oprócz czesnego od studentów placówki te otrzymują także dofinansowanie z budżetu państwa.

W kolejce czeka 12 kolejnych placówek. Jak tłumaczy resort edukacji, postępowania o wydanie pozwolenia na uruchomienie kierunku studiów prowadzone są w trybie postępowania administracyjnego. – Do czasu ich zakończenia ostatecznymi decyzjami organ nie informuje, kto jest stroną (kto wystąpił z wnioskiem) – mówi Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka prasowa MEiN.

Wśród nich jest zapewne Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu. O jej planach związanych z uruchomieniem medycyny poinformowały kilka dni temu lokalne media. Wiadomo też, że inicjatywa cieszy się poparciem resortu. Szef MEiN, obecny na podpisaniu listu intencyjnego między uczelnią a szpitalami, z którymi ma współpracować, zapowiedział, że zrobi wszystko, by studia mogły wystartować w nowym roku akademickim.

Wątpliwa jakość

Szybki wzrost liczby kierunków lekarskich niepokoi Naczelną Izbę Lekarską (NIL). Izba podkreśla, że samo zwiększenie liczby studentów medycyny nie rozwiąże problemu braku lekarzy. – Na aspekt kształcenia należy patrzeć systemowo, zwracając uwagę na kwestie organizacji ochrony zdrowia w Polsce, która wymaga zmian – mówi Renata Jeziółkowska, rzeczniczka prasowa Izby. – Przede wszystkim chodzi o organizację publicznej ochrony zdrowia: tu brakuje lekarzy, sektor ten wymaga wzmocnienia. Zwracamy też uwagę na kwestię jakości kształcenia. Istnieją obawy, czy wszystkie uczelnie będą w stanie zagwarantować wystarczającą liczbę uczących, czyli kadrę dydaktyczną, oraz czy będą miały możliwość zorganizowania zaplecza dydaktycznego w sposób umożliwiający rzetelne przygotowywanie do bycia lekarzem.

Wątpliwości Izby budzą też kwestie natury formalnej. Samorząd wystąpił do Komisji Europejskiej o odpowiedź na pytanie, czy fakt, że zgodnie z unijnym prawem kształcenie lekarzy powinno odbywać się „na uniwersytecie lub pod jego nadzorem”, nie sprawi, że dyplomy absolwentów polskich placówek, które uniwersytetami nie są, nie będą uznawane w UE. – Samorząd lekarski od dawna apeluje, aby kształcenie przyszłych kadr medycznych odbywało się jedynie w warunkach uniwersyteckich, co jest naszym zdaniem zgodne z regulacjami Unii Europejskiej – komentuje Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Dziś medycynę w Polsce można studiować na 24 uczelniach. Od przyszłego roku akademickiego ich liczba wzrośnie do 27. Większość rozpoczęła działalność na przestrzeni ostatnich ośmiu lat. Na pierwszy rok medycyny w roku akademickim 2015/2016 przyjęto 5391 osób. W roku 2022/2023 – 7566.

Zakolejkowane uczelnie

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił