Nowa danina miała podbić oprocentowanie kredytów, ale na razie ma odwrotny efekt

Nowa danina miała podbić oprocentowanie kredytów, ale na razie ma odwrotny efekt. To może jednak być zjawisko przejściowe.

Aktualizacja: 05.02.2016 12:04 Publikacja: 04.02.2016 20:00

Stawki oprocentowania po jakich banki pożyczają sobie pieniądze (WIBOR), z którymi powiązane jest oprocentowanie innych kredytów powoli, ale systematycznie maleją. W dodatku na rynku finansowym wyraźnie widoczne są oczekiwania na ich dalszy spadek (wyceniane w tzw. kontraktach FRA). W przypadku stawki WIBOR 3M oczekiwany jest spadek o około 0,25 pkt proc. (obecnie wynosi 1,69 proc.). To oznacza, że inwestorzy oczekują spadku kosztu kredytu.

To o tyle dziwne, że zwykle stawki WIBOR zmieniają się w rytm stóp procentowych NBP. Tymczasem ostatnio ekonomiści wycofują się z oczekiwań, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się obniżyć stopy procentowe. Dwa miesiące temu 80 proc. ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów przewidywało, że do połowy 2016 r. Rada obniży stopy procentowe W ankiecie z końca stycznia poluzowania polityki pieniężnej w takim horyzoncie czasowym oczekiwało już niespełna 40 proc.

Pozostało 82% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Banki
Stypułkowski i Bartkiewicz – odchodzące ikony bankowości
Banki
Zysk Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań. Mocny początek roku
Banki
Lista hańby. Największe banki UE wciąż wspierają rosyjską wojnę
Banki
Lepszy początek roku Deutsche Banku, gorszy BNP Paribas
Banki
Saga frankowa drenuje banki. Czy uchwała Sądu Najwyższego coś zmieni?
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej