Gminy pilnie potrzebują dodatkowych dochodów

aktualizacja: 10.04.2013, 15:56
Aby w pełni wykorzystać wsparcie unijne w latach 2014 - 2020 samorządy potrzebują 60 mld zł na sfinansowanie wkładu własnego.

Bez ograniczenia wydatków inwestycyjnych samorządy mogą mieć problem ze zrównoważeniem swoich budżetów w latach 2014–2020.

Reguła wydatkowa, niekorzystne zmiany w przepisach obniżające dochody jednostek samorządu terytorialnego, a także kryzys gospodarczy powodują, że samorządy mogą mieć problem z utrzymaniem w latach 2014–2020 wydatków inwestycyjnych na poziomie z lat 2007–2011.

Tak wynika z opracowanego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego raportu: „Oszacowanie środków niezbędnych do zapewnienia krajowego wkładu publicznego do projektów realizowanych w ramach średniookresowych ram finansowania 2014 –2020".

Reguła wydatkowa

Największy problem, z jakim j.s.t. mogą się borykać, związany jest z koniecznością zachowania tzw. dwóch reguł fiskalnych.60 mld zł będą potrzebowały w latach 2014 – 2020 samorządy na sfinansowanie wkładu własnego– Pierwsza, sformułowana w art. 242 ustawy o finansach publicznych, stanowi, że wydatki bieżące nie mogą być wyższe niż planowane dochody bieżące powiększone o nadwyżkę budżetową z lat poprzednich oraz o wolne środki – wyjaśnia Jacek Sierak, kierujący zespołem ekspertów opracowujących raport. – Druga została sformułowana w art. 243 tej ustawy i określa dopuszczalne relacje sum spłat rat kredytów i pożyczek do planowanych w budżecie dochodów – dodaje.
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE