Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Koœciół

Abp Michalik: Europa jest w kryzysie, nie tylko ekonomicznym

Abp Józef Michalik
Fotorzepa, Łukasz Solski Łukasz solsk solsk
Przewodniczšcy Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik powiedział podczas niedzielnej mszy rezurekcyjnej w Przemyœlu, że "Europa jest kryzysie nie tylko ekonomicznym", ale w "kryzysie tożsamoœci"
- Powiedzmy szczerze - ten kryzys ekonomiczny jest uwarunkowany kryzysem tożsamoœci Europy. Bo Europa, która nie chce przyznać się do swoich korzeni, odcina te korzenie etyczne, moralne, które płynš z Ewangelii; Europa, która wykreœla z konstytucji wspomnienie nawet chrzeœcijaństwa, wiary, Ewangelii, taka Europa promuje liberalizm subiektywny, egoizm, który prowadzi do kryzysów wszelkiego rodzaju, także ekonomicznego - podkreœlił przewodniczšcy KEP. Jego zdaniem tego kryzysu nie uleczy się "złudnymi manipulacjami, albo opodatkowaniem oszczędnoœci na Cyprze". - Dane słowo trzeba dotrzymywać, bo jedno ogniwo cišgnie drugie- zaznaczył. - Trzeba przywrócić Europie wolę życia - życia moralnego, etycznego, wiernego zasadom. Inaczej Europa skarłowacieje i umrze - mówił hierarcha.
Według abp Michalika współczesny Koœciół "nie może zamykać się do twierdzy, nie może zamknšć się tylko do tych najlepszych". - Koœciół, czyli każdy z nas, ochrzczonych, ma mieć odwagę bycia chrzeœcijaninem na zewnštrz, bycia chrzeœcijaninem œwiadectwa wiary - powiedział. W jego ocenie nie wolno wykluczać "nawet tych największych szkodników kultury polskiej, wiary w Polsce", ale trzeba zastanowić się, "jak przybliżyć ich do tej zbawczej prawdy". - To jest nasze zadanie - jak powiedzieć im o miłosierdziu, o potrzebie nawrócenia - zauważył. Podczas kazania abp Michalik przypomniał publikowane ostatnio badania dotyczšce religijnoœci Polaków w ostatnim 20-leciu. Podkreœli, że m.in. z 10 do pond 20 proc. wzrosła liczba osób deklarujšcych się jako głęboko wierzšcy. Zauważył też, że "Polacy chcš, żeby Koœciół zabierał głos w debacie publicznej". Powołujšc się na badania przypomniał, że 78 proc. ankietowanych chce, żeby Koœciół zabrał głos na temat eutanazji, bezrobocia - 76 proc., zapłodnienia in vitro - 57 proc., katastrofy smoleńskiej - 56 proc.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL