Jaka składka wypadkowa od kwietnia 2013 r.

aktualizacja: 27.03.2013, 05:20
Anna Abramowska
Anna Abramowska
Foto: Rzeczpospolita

Stopy procentowe opłaty na ubezpieczenie wypadkowe nie zmieniają się w nowym roku składkowym. Ale nie zawsze płatnik zapłaci tyle samo, co dotychczas

Trzy informacje

- W tym roku po raz trzeci wysyłaliśmy informację ZUS IWA. Czy to automatycznie oznacza, że tym razem ZUS ustali nam wysokość nowej składki wypadkowej?
Tak
Jeśli płatnik wysłał – będąc do tego zobowiązany – po raz trzeci pod rząd formularz ZUS IWA, to na podstawie danych w nim zamieszczonych ZUS ustali obowiązującą go stawkę procentową składki wypadkowej na nowy rok składkowy. Istotne jest, żeby informacja ta trafiła do organu rentowego corocznie za trzy kolejne lata. To oznacza, że na ustalenie daniny wypadkowej na sezon 2013/2014 może liczyć ten płatnik, który miał obowiązek złożyć ZUS IWA za lata 2010, 2011 i 2012 i wywiązał się z tego obowiązku. ZUS do 20 kwietnia ustali i przyśle takiemu płatnikowi informację o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, jaka go będzie obowiązywała w najbliższym roku składkowym, tj. od 1 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2014 r.

Samodzielne obliczenia

- W ubiegłym roku z powodu zmniejszenia liczebności załogi i chwilowego zawieszenia działalności nie przekazaliśmy IWA za 2012 r. Jednak te sprawozdania przekazaliśmy zarówno za 2011 r., jak i za 2010 r. Czy ZUS ustali nam składkę na nowy rok składkowy?
Nie
Czytelnik nie złożył pod rząd trzech informacji ZUS IWA (za lata 2010, 2011 i 2012). Dlatego ZUS nie wyda decyzji o obowiązującej go w nowym roku składkowym stopie procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnik musi ją ustalić samodzielnie. W tym celu ma sprawdzić kategorię ryzyka, do której została zakwalifikowana wykonywana przez niego przeważająca działalność, oraz to, jaka stopa procentowa składki została przyporządkowana do grupy płatników, wśród których się znalazł. Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (DzU nr 200, poz. 1692 ze zm.) wymienia 64 grupy płatników (w zależności od kategorii ryzyka). Dla każdej z nich przypisana jest wysokość obowiązującej płatnika składki. Tak ustalony procent opłaty przyjdzie płatnikowi stosować od kwietnia 2013 r. (pierwsza wpłata w maju) do marca 2014 r.

Wyższa danina

- W ubiegłym roku w naszej firmie zdarzyły się dwa wypadki przy pracy. W 2011 r. był jeden wypadek śmiertelny zrównany z wypadkiem przy pracy. Czy to oznacza, że ZUS podniesie nam składkę na ubezpieczenie wypadkowe na rok 2013/2014?

Tak

ZUS wyliczając składkę wypadkową dla płatnika opiera się na danych wykazanych w informacji IWA, takich jak: rodzaj działalności według PKD 2007, liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem, które miały miejsce w 2012 r., liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich, liczba zatrudnionych w warunkach zagrożenia.
Liczbę poszkodowanych pracowników w wypadkach przy pracy powinien odzwierciedlać prowadzony przez pracodawcę rejestr wypadków przy pracy. Wypadki innych ubezpieczonych potwierdzane są sporządzanymi kartami wypadku. Każda z powyższych informacji o wypadkowości – z trzech kolejnych lat – jest brana pod uwagę w algorytmie wyliczającym cząstkowe kategorie ryzyka, które rzutują bezpośrednio na wymiar ustalanej składki wypadkowej.
Na podwyższenie składki o 100 proc. narażą się ci płatnicy, którzy nie przestrzegają zasad bhp w firmie, co skutkuje zwiększoną wypadkowością. ZUS podwyższy płatnikowi daninę, jeśli z wnioskiem takim wystąpi inspektor pracy, który stwierdzi rażące naruszenie przepisów bhp w czasie dwóch kolejnych kontroli. Na podstawie takiego wniosku ZUS może wydać decyzję o podwyższeniu składki o 100 proc. (nie ma miarkowania wysokości podwyżki do stopnia zawinienia pracodawcy).

Mała firma zapłaci tyle samo

- Jesteśmy małą firmą – zatrudniamy pięć osób. Nie mieliśmy żadnych problemów wypadkowych, tzn. żaden z pracowników nie miał wypadku przy pracy. Zawsze na czas regulujemy zobowiązania składkowe. Jaką składkę wypadkową będziemy płacić od kwietnia? Czy ona się zmieni?
Nie
Czytelnika będzie obowiązywała składka w tej samej wysokości co dotychczas. Dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają nie więcej niż dziewięć osób oraz tych, którzy nie są zarejestrowani w systemie REGON, stopa procentowa składki wypadkowej zawsze jest taka sama.
Jest to połowa najwyższej składki obowiązującej w danym roku składkowym. Ponieważ stopy procentowe składki wypadkowej nie zmieniają się, to wszyscy mali płatnicy będą ją opłacać w roku 2013/2014 w wysokości 1,93 proc. (połowa z 3,86 proc., tj. najwyższej ustalonej stopy procentowej tej składki).
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE