Znane hotele znów mogą zmienić właścicieli

aktualizacja: 25.03.2013, 08:05
InterContinental Warsaw – w 2012 roku został sprzedany za 103 mln euro...
InterContinental Warsaw – w 2012 roku został sprzedany za 103 mln euro, czyli 316 tys. euro za pokój
Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Na polskim rynku szykują się duże transakcje. Tylko w stolicy
może dojść do sprzedaży kilku hoteli wartych po kilkaset milionów złotych każdy

– Do sprzedaży wystawione są trzy pięciogwiazdkowe hotele w Warszawie: Bristol, Westin oraz Radisson Blu przy ulicy Grzybowskiej. Razem mogą być warte blisko miliard złotych – twierdzi Andrzej Szafrański, analityk branży hotelarskiej. Informację o warszawskich hotelach potwierdziła „Rzeczpospolitej", jedna z trzech największych na świecie firm doradczych zajmujących się nieruchomościami.
Zdaniem Szafrańskiego na duży zysk mógłby liczyć zwłaszcza właściciel Bristolu – spółka Royal Starman Bristol, która kupiła hotel od Orbisu w 2011 roku, płacąc po 94,6 tys. euro za pokój. Hotel przeszedł gruntowną zmianę wystroju (czytaj: "Bristolu romans z przeszłością"). Teraz mogłaby uzyskać cenę ponad dwa razy wyższą.

Transakcje także w mniejszych miastach

Ale właścicieli mogą zmienić także luksusowe hotele w innych miastach. – Na sprzedaż wystawiony jest krakowski Sheraton – informuje Agnieszka Róg-Skrzyniarz, dyrektor PR w sieci Starwood Hotels & Resorts, zarządzającej hotelem. Kupca może też szukać właściciel Hiltona w Gdańsku.
Swe obiekty sprzedaje także przeprowadzająca głęboką restrukturyzację Gromada. Pozbyła się już hoteli w Ostrowcu Świętokrzyskim i Przemyślu, a obecnie finalizuje transakcje dotyczące obiektów w Białymstoku, Berlinie i Olsztynie.
– Pozbywamy się nierentownych obiektów, a jednocześnie wzmacniamy obecność na najlepszych rynkach. Robimy to, modernizując i rozszerzając ofertę działających hoteli lub poprzez nowe inwestycje, jak centrum hotelowo-kongresowe w Krakowie – mówi Jan Błoński, prezes OST Gromada.
Zdaniem Szafrańskiego w tym roku o wartości rynku wtórnego będą jednak decydować transakcje dotyczące znanych sieciowych marek. – Bez nich wartość rynku jest niewielka. Wprawdzie od stycznia do połowy marca bieżącego roku zawarto kilka umów, jednak łączna suma transakcji ledwo przekroczyła 80 mln złotych– uważa Szafrański.
To właśnie duże hotele pod znanymi markami nabrały wartości, bo osiągają coraz lepsze wyniki. Według raportu HVS „2013 European Hotel Valuation" jest to m.in. efektem organizacji przez Polskę turnieju Euro 2012, a wcześniej polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Szacuje się, że prezydencja przysporzyła branży dodatkowych 100 tysięcy noclegów. Z kolei Euro nawet dodatkowe 170 tysięcy. W rezultacie Warszawa należy do tych miast Europy, w których HVS przewiduje największy wzrost wartości: w roku 2017 średnia cena pokoju hotelowego dojdzie do 225 tysięcy euro.

Pytania o koniunkturę

Problemem przy sprzedaży może jednak okazać się kiepska perspektywa gospodarcza. – Obecny i przyszły rok nie będą dla branży tak dobre jak poprzednie trzy lata. W tej sytuacji nie wiadomo, czy znajdą się chętni na zakup hoteli w cenach wyższych od średniej rynkowej – mówi Alex Kloszewski, partner w firmie doradczej Colliers International.
Według Janusza Mitulskiego z firmy doradczej Horwath HTL problemem będzie także rosnąca podaż pokoi na stołecznym rynku. W ciągu ostatnich 15 miesięcy zwiększyła się o ponad 10 procent. – To sprawia, że sprzedający będą mieli problem z wykazaniem potencjalnym nabywcom perspektywy wzrostu cen i frekwencji w najbliższej przyszłości – podkreśla Mitulski.
Tymczasem w całej grupie ok. 400 hoteli wystawianych na sprzedaż obok dużych 5-gwiazdkowych jest bardzo wiele hoteli małych, nieskategoryzowanych. Większość to takie, których właściciele nie radzą sobie na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Można je kupić za kilkaset tysięcy lub kilka milionów złotych. Drugą, mniej liczną grupę stanowią hotele należące do firm, które wyzbywają się ich z powodu restrukturyzacji lub zaprzestania działalności noclegowej. Tu ceny mieszczą się zwykle w przedziale od kilku do około 10 mln złotych.
Komentarz dnia
Żródło: ekonomia24

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE