Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Kurkuma jako naturalny lek i kosmetyk

Kurkuma. Fot. Alice Slee
copyright PhotoXpress.com
Kurkuma - złocisty proszek o niezwykłych właœciwoœciach pielęgnacyjnych i prozdrowotnych
Bioaktywny zwišzek, któremu kurkuma zawdzięcza słonecznš barwę, od tysięcy lat jest stosowany w medycynie ajurwedyjskiej do przyœpieszania gojenia ran, oczyszczania krwi, wspomagania czynnoœci wštroby, pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwoœci żołšdkowych. Dzięki współczesnym badaniom wiemy natomiast, że  przyprawa ta ma i inne zalety

Lecznicze działanie kurkumy

Dzięki właœciwoœciom żółciotwórczym, bakteriobójczym, przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, kurkuma pomaga chronić wštrobę, wspomaga trawienie i wspiera naturalne mechanizmy odtruwajšce. Kurkumina wykazuje działanie przeciwnowotworowe.  Odkryto, że zwišzek doprowadza do apoptozy, czyli naturalnego procesu zaprogramowanej œmierci zużytych lub uszkodzonych komórek, które mogłyby stać się Ÿródłem nowotworzenia.
Na Uniwersytecie Stanu Michigan przeprowadzono  badania, które sugerujš, że kurkumina może zapobiegać postępujšcej degeneracji komórek mózgowych, charakterystycznej między innymi dla choroby Alzheimera i parkinsonizmu. Ekstrakt z kłšcza kurkumy jest w stanie przeniknšć przez barierę krew-mózg i zapobiegać tworzeniu się patologicznych skupisk uszkodzonych białek, będšcych jednš z przyczyn chorób neurodegeneracyjnych.

Kurkuma jako naturalny kosmetyk

W przemyœle kosmetycznym kurkumę stosuje się głównie do barwienia produktów (szminek, podkładów pod makijaż, płukanek do włosów), a olejek kurkuminowy często stanowi składnik perfum o orientalnej nucie. W warunkach domowych z taniej i powszechnie dostępnej przyprawy możemy sami sporzšdzić kosmetyki pielęgnacyjne. Hinduski przygotowujš z kurkumy maseczki o działaniu odżywczym, wygładzajšcym i wyrównujšcym koloryt skóry, a w tradycyjnej medycynie indyjskiej wykorzystuje się właœciwoœci antyseptyczne i przeciwzapalne tej przyprawy do leczenia tršdziku, egzemy i łuszczycy.

Kilka przykładów na wykorzystanie kurkumy do pielęgnacji skóry

- Jeœli doskwiera ci opuchlizna i ciemne zabarwienie skóry pod oczami, zmieszaj łyżkę pełnotłustego mleka, 1/8 łyżeczki kurkumy i łyżeczkę masła migdałowego. Nałóż pastę na skórę pod oczami, odczekaj 10 minut, po czym delikatnie usuń maseczkę płatkiem kosmetycznym namoczonym w mleku. - Przesuszonš i pozbawionš elastycznoœci skórę odżywi maseczka z 2 łyżek miodu, 1/4 łyżeczki kurkumy i połowy rozgniecionego banana. Zmieszaj składniki, nałóż powstałš maskę na twarz i po 10 minutach zmyj letniš przegotowanš wodš. - Skóra pozbawiona blasku zyska zdrowszy wyglšd po zastosowaniu maseczki z 1 łyżeczki mški (najlepiej z ciecierzycy), 1/4 łyżeczki kurkumy, 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek, 1/2 łyżeczki mleka i 4-5 kropli soku z cytryny. Takš mieszankę nanosimy na twarz i pozostawiamy nie dłużej niż 30 minut. - Maseczka z 1/2 łyżeczki kurkumy i 2 łyżek jogurtu naturalnego pomoże rozjaœnić przebarwienia i wyrównać koloryt skóry. - Mikstura sporzšdzona z oleju sezamowego i szczypty kurkumy, wmasowana w dzišsła (ok. 5-10 minut) ma działanie przeciwbakteryjne i zmniejszajšce opuchliznę. - Drobne rany i blizny szybciej lepiej się gojš po nałożeniu na chore miejsce pasty z kurkumy i żelu aloesowego. - Przesuszonej skórze stóp i spękanym piętom przyniesie ulgę maseczka z kurkumy, miodu, oliwy z oliwek i soku z cytryny. Kurkuma delikatnie barwi skórę, więc pierwsze próby użycia przyprawy w domowym spa należy przeprowadzać ostrożnie, nie bezpoœrednio przed  wyjœciem z domu i nie po wykonaniu peelingu. Do usuwania ewentualnych zażółceń przyda się tłuste mleczko do demakijażu. Na podstawie serwisu Stylistka
ródło: stylistka.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL