Kurkuma jako naturalny lek i kosmetyk

aktualizacja: 23.03.2013, 10:21
Kurkuma. Fot. Alice Slee
Kurkuma. Fot. Alice Slee
Foto: copyright PhotoXpress.com

Kurkuma - złocisty proszek o niezwykłych właściwościach pielęgnacyjnych i prozdrowotnych

Bioaktywny związek, któremu kurkuma zawdzięcza słoneczną barwę, od tysięcy lat jest stosowany w medycynie ajurwedyjskiej do przyśpieszania gojenia ran, oczyszczania krwi, wspomagania czynności wątroby, pielęgnacji skóry i łagodzenia dolegliwości żołądkowych. Dzięki współczesnym badaniom wiemy natomiast, że  przyprawa ta ma i inne zalety

Lecznicze działanie kurkumy

Dzięki właściwościom żółciotwórczym, bakteriobójczym, przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, kurkuma pomaga chronić wątrobę, wspomaga trawienie i wspiera naturalne mechanizmy odtruwające. Kurkumina wykazuje działanie przeciwnowotworowe.  Odkryto, że związek doprowadza do apoptozy, czyli naturalnego procesu zaprogramowanej śmierci zużytych lub uszkodzonych komórek, które mogłyby stać się źródłem nowotworzenia.Na Uniwersytecie Stanu Michigan przeprowadzono  badania, które sugerują, że kurkumina może zapobiegać postępującej degeneracji komórek mózgowych, charakterystycznej między innymi dla choroby Alzheimera i parkinsonizmu. Ekstrakt z kłącza kurkumy jest w stanie przeniknąć przez barierę krew-mózg i zapobiegać tworzeniu się patologicznych skupisk uszkodzonych białek, będących jedną z przyczyn chorób neurodegeneracyjnych.

Kurkuma jako naturalny kosmetyk

W przemyśle kosmetycznym kurkumę stosuje się głównie do barwienia produktów (szminek, podkładów pod makijaż, płukanek do włosów), a olejek kurkuminowy często stanowi składnik perfum o orientalnej nucie.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: stylistka.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE