Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Służby mundurowe

Polscy kryptolodzy złamali szyfr Rosji

Prezentacja urzšdzenia szyfrujšcego skonstruowanego w Wojskowej Akademii Technicznej przez zespół prof. J. A. Gawineckiego
Fotorzepa, Magda Starowieyska MS Magda Starowieyska
Nasi kryptolodzy złamali szyfr wykorzystywany przez rosyjski rzšd.
Prof. Jerzy Gawinecki, Dziekan Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, dr Nicolas T. Courtois, wykładowca University College London oraz Guangyan Song z tej londyńskiej uczelni przeprowadzili skuteczny atak na GOST 28147-89. To szyfr wykorzystywany od wielu lat w Rosji. - Do ataku doszło w grudniu poprzedniego roku - mówi prof. Jerzy Gawinecki. Wyniki działań naszych kryptologów zostały opublikowane w fachowym piœmie matematycznym, który ukazuje się na Słowacji. Nasi kryptolodzy już po raz drugi dokonali ataku na ten szyfr. Pierwszy raz stało się to ponad rok temu. Atak przygotowali wtedy dr Nicolas T. Courtois oraz Michał Misztal z Wojskowej Akademii Technicznej.
GOST (nazwa pochodzi od słów gosudarstwiennyj standard, czyli standard państwowy) uchodził do niedawna za odporny na ataki. - Dlatego wykorzystywany jest przez rosyjskie instytucje rzšdowe, banki, być może też instytucje wojskowe - uważa dr Nicolas T. Courtois, który jest uznawany za jednego z najlepszych na œwiecie kryptologów polskiego pochodzenia. Najlepsi polscy kryptolodzy będš tworzyli Narodowego Centrum Kryptologii. Pełnomocnikiem do tworzenia tej placówki został gen. Krzysztof Bondaryk - były szef ABW. - Założenie jest takie, aby NCK tworzyło produkty, które następnie będš wykorzystywane przez polskie instytucje państwowe, w tym wojsko – informuje Jacek Sońta, rzecznik MON. Kryptolodzy stworzš nowe narodowe algorytmy, będę też produkowali szyfratory. Zajmš się także kryptoanalizš czyli łamaniem szyfrów. W tej chwili wiele instytucji z powodu braku rozwišzań zaprojektowanych przez polskich naukowców, a następnie produktowych przez polskie firmy korzysta z urzšdzeń szyfrujšcych kupowanych w innych krajach. - Często instytucje te nie majš kodów Ÿródłowych. Tak na prawdę nie wiadomo kto ma w nie wglšd - dodaje jeden z kryptologów. Więcej o złamaniu rosyjskiego szyfru, sukcesach naszych kryptologów oraz powstajšcym Narodowym Centrum Kryptologii czytaj w poniedziałkowym Uważam Rze.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL