Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Niemcy odwołujš manewry z Rosjš. Z obawy przed Polskš

Guido Westerwelle, minister spraw zagranicznych Niemiec
AFP
Planowane w lecie tego roku niemiecko-rosyjskie manewry wojskowe zostały odwołane ze względu na zastrzeżenia MSZ w Berlinie, który obawiał się negatywnych reakcji ze strony Polski i krajów bałtyckich - podał niemiecki tygodnik "Der Spiegel"
Jak pisze wydawany w Hamburgu magazyn polityczny, stronę niemieckš zbulwersowały publiczne wypowiedzi rzecznika rosyjskich sił zbrojnych, który w "wojowniczym stylu" zapowiedział w połowie lutego ćwiczenia formacji pancernych, œmigłowców i samolotów bojowych, majšce służyć "zniszczeniu terrorystów". "Der Spiegel" wyjaœnia, że niemiecko-rosyjskie braterstwo broni wzbudza w Polsce i w krajach bałtyckich niedobre wspomnienia, będšce następstwem paktu Ribbentrop-Mołotow w 1939 r. i podziału tych terenów po wybuchu II wojny œwiatowej między Rzeszę Niemieckš i Zwišzek Radziecki. Niemieckie ministerstwo obrony twierdzi, że ćwiczenia majš odbyć się z rocznym opóŸnieniem - w 2014 roku.
Kooperacja między Bundeswehrš i rosyjskimi siłami zbrojnymi trwa od 2006 roku. W Mulinie nad Wołgš niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall buduje centrum szkoleniowe z symulatorem przeznaczone do szkolenia w warunkach pola walki. Po oddaniu centrum do użytku będzie się mogło w nim szkolić 30 tys. żołnierzy rocznie. W okresie rzšdów kanclerza Gerharda Schroedera (SPD) w latach 1998-2005 doszło do wyraŸnego wzmocnienia współpracy między Moskwš a Berlinem, realizujšcym politykę "partnerstwa dla modernizacji" (Rosji). W ostatnich latach w Niemczech coraz częœciej słychać głosy krytyki wobec Rosji, szczególnie wobec przypadków łamania praw człowieka w tym kraju.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL