Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ekonomia

Cypryjczycy szturmujš bankomaty. Władze: Za późno

sxc.hu
Posiadacze kont bankowych na Cyprze, obawiajšcy się o swoje oszczędnoœci, ruszyli w sobotę do bankomatów, gdy nad ranem nadeszła z Brukseli wiadomoœć, że będš się musieli przyczynić do ratowania zagrożonego bankructwem państwa
W bankomatach szybko kończyły się pienišdze, a cypryjskie władze tłumaczyły, że opróżnianie kont nie ma sensu, gdyż wkład prywatnych ciułaczy w ratowanie Cypru został już na wszystkich kontach zamrożony, a elektroniczne transfery pieniędzy - zablokowane do wtorku (poniedziałek jest na Cyprze œwiętem). Ministrowie finansów państw strefy euro i szefowa MFW Christine Lagarde uzgodnili w sobotę nad ranem pakiet ratunkowy dla zagrożonego niewypłacalnoœciš Cypru w wysokoœci 10 mld euro. Jednym z warunków uzyskania przez Cypr tej pomocy jest obcišżenie depozytów bankowych jednorazowš opłatš. W przypadku depozytów do 100 tys. euro jest to 6,75 proc., a powyżej 100 tys. euro - 9,9 proc. W żadnym innym kraju strefy euro, korzystajšcym z pakietów ratunkowych, nie sięgnięto po taki œrodek.
Oczekuje się, że z tytułu tych opłat cypryjski fiskus otrzyma 5,8 miliarda euro. Banki komercyjne sš w weekendy nieczynne. Banki spółdzielcze na Cyprze działajš w soboty, ale tym razem i one szybko zamknęły drzwi, gdy tłumy klientów przyszły opróżniać konta. Rozczarowani ludzie nie kryli oburzenia. Minister finansów Cypru Michalis Sarris bronił wyrażenia zgody na jednorazowš opłatę, tłumaczšc, że alternatywš byłoby całkowite załamanie finansów państwa. Dla wielu ludzi wiadomoœci z Brukseli były jednak szokiem, ponieważ jeszcze niedawno prezydent Cypru Nikos Anastasiadis zapewniał, że nie zaakceptuje rozwišzania, które obcišżałoby posiadaczy kont bankowych.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL