Korupcja przy zakupie podręczników? Są kontrole

aktualizacja: 04.03.2013, 14:41

Kurator oświaty w Białymstoku zdecydował o skontrolowaniu
szkół, o których otrzymał informację, że mogły kupować podręczniki w zamian za korzyści majątkowe od wydawców. Wcześniej podobne kontrole zleciło w 67 szkołach kuratorium oświaty w Katowicach.

O skali problemu informowała niedawno "Rz". W ciągu zaledwie kilku miesięcy fundacja Europejska Inicjatywa Obywatelska – Polska Bez Korupcji zebrała ponad 1 tys. umów, zgodnie z którymi dyrektorzy szkół w zamian za określone "prezenty" przekazywane im lub na rzecz szkoły zobowiązywali się do korzystania tylko i wyłącznie z produktów określonego wydawcy.
Kontrole zlecone przez kuratorium w Białymstoku mają się rozpocząć "jak najszybciej", choć na razie nie wiadomo konkretnie kiedy. Obecnie trwa analiza materiałów, które dotarły z Fundacji Europejska Inicjatywa Obywatelska - Polska bez korupcji.
Kurator opublikował w poniedziałek na stronie internetowej komunikat, w którym przypomina dyrektorom szkół obowiązujące przepisy przy wyborze podręczników od wydawnictw i zasady jakie powinny temu towarzyszyć. "Ani nauczyciel, ani dyrektor szkoły nie mogą przyjmować z tego względu żadnych korzyści majątkowych, nie mogą też prowadzić na terenie szkoły działalności związanej z dystrybucją nowych podręczników" - napisał kurator Jerzy Kiszkiel.
Białostocki kurator zaapelował również do dyrektorów szkół, by zwrócili szczególną uwagę - w ramach nadzoru pedagogicznego - by "procedura wyboru podręczników przebiegała w sposób nienasuwający najmniejszych podejrzeń o działalność korupcyjną". W minionym tygodniu kuratorium przeprowadziło z dyrektorami szkół narady na ten temat.
We wtorek podobne kontrole zleciło w 67 szkołach kuratorium oświaty w Katowicach. Ma to związek z podpisywaniem przez dyrektorów szkół m.in. umów o współpracy z wydawnictwami. Zgodnie z tymi umowami, szkoła decyduje się korzystać z podręczników jednego wydawnictwa w określonym okresie w zamian za np. użyczony czy podarowany sprzęt, np. tablice interaktywne czy sprzęt komputerowy. O sprawie kuratorium w Katowicach poinformowała również - tak jak kuratorium w Białymstoku - Fundacja Europejska Inicjatywa Obywatelska - Polska bez korupcji.
Ministerstwo Edukacji Narodowej w specjalnym komunikacie podkreśliło, że oferowanie nauczycielom lub dyrektorom szkół korzyści oraz przyjmowanie ich w zamian za wybór konkretnego podręcznika jest niezgodne z prawem. Zaznaczyło również, że o każdym takim przypadku należy powiadomić odpowiedni organ kontroli.

POLECAMY

KOMENTARZE