Centrum Architektury w Warszawie

aktualizacja: 24.02.2013, 08:44
Otwarcie Centrum Architektury na Muranowie
Otwarcie Centrum Architektury na Muranowie
Foto: rp.pl, Monika Kuc MK Monika Kuc

CA, znane nie tylko w stolicy z promocji współczesnej architektury, znalazło wreszcie stałą siedzibę – w warszawskim klubie PAŃSTWOMIASTO, przy Andersa 29

Fundację Centrum Architektury założyli przed dwoma laty Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś -  kuratorzy wystawy „The Afterlife of Buildings/Budynków życie po życiu” w Pawilonie Polskim na XI Biennale Architektury w Wenecji, nagrodzonej Złotym Lwem oraz Agnieszka Rasmus-Zgorzelska i Aleksandra Stępnikowska – autorki tekstów o architekturze, redaktorki miesięcznika „Architektura-murator”.
Podczas otwarcia nowej siedziby CA Grzegorz Piątek i Aleksandra Stępnikowska przypomnieli, co Centrum już zdziałało i ujawnili plany na przyszłość.
Zaczynali o instalacji w holu Dworca Centralnego Aleksandry Wasilkowskiej ze starych peronowych tablic informacyjnych, sprzedanych potem na aukcji.
Wydali trzy książki o architekturze, kilka Archimap z różnymi szlakami architektury Warszawy i grę „Archimemo. Modernizm w Warszawie 1918-1939”, przedstawiająca 32 perły międzywojennej architektury.
Największy rezonans wzbudziło dzieło „papieża modernizmu” Le Corbusiera - „W stronę architektury”, manifest modernizmu z 1923 r., przetłumaczony na język polski po raz pierwszy. Atrakcyjne są też pozostałe wydawnictwa: przewodniki „SAS” po modernistycznej architekturze Saskiej Kępy i „ARPS” – książka poświęcona architektom Arseniuszowi Romanowiczowi i Piotrowi Szymaniakowi, projektantom m.in. stołecznego Dworca Centralnego.
Z okazji 125 rocznicy urodzin Le Corbusiera zorganizowali cykl wykładów z udziałem Charlesa Jencksa, amerykańsko-brytyjskiego teoretyka, autora znanej w Polsce książki: „Le Corbusier – tragizm współczesnej architektury”. Zainscenizowali też zrekonstruowany wykład Le Corbusiera, który miał być wygłoszony w Warszawie w 1933 roku.
I poprowadzili ponad 20 wycieczek szlakiem architektury modernizmu w Warszawie, Katowicach i Tarnowie oraz przygotowali wystawę „Varsovie Radieuse. Powrót Le Corbusiera za Żelazną Bramę”
Mieli świetną wystawę „Sześć wykładów o zmianie w architekturze” na 5.Międzynarodowym Festiwalu Łódź Design, pokazującą pomysły rozwiązania problemów współczesnego świata: przeludnienia, kryzysu surowcowego i ekologicznej katastrofy.
W 2013 roku zapowiadają pierwszą polską publikację wyboru esejów "Ornament i zbrodnia” -  głośnego dzieła austriackiego architekta Adolfa Loosa, prekursora modernizmu.
Teksty zawarte w książce z serii „Fundamenty” odnoszą się do architektury, jak i projektowania wnętrz i codziennych przedmiotów oraz do stylu życia. Chociaż pierwsze wydanie książki ukazało się ponad sto lat temu, nadal brzmi ona aktualnie, bo zmusza do myślenia o architekturze w kategoriach rzeczywistych potrzeb, a nie tylko wybujałych ambicji.
W projektach wydawniczych CA ma także następną książkę Le Corbusiera „Kiedy katedry były białe” (Quand les Cathedrales etaient blanches). I „The Edifice Compex” Deyana Sudjica (dyrektora Design Museum w Londynie) o związkach współczesnej architektury i władzy.
Centrum Architektury pracuje również nad dużą nową wystawę, poświęconą współczesnej polskiej architekturze domów jednorodzinnych.
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE