Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Architektura

Centrum Architektury w Warszawie

Otwarcie Centrum Architektury na Muranowie
rp.pl, Monika Kuc MK Monika Kuc
CA, znane nie tylko w stolicy z promocji współczesnej architektury, znalazło wreszcie stałš siedzibę – w warszawskim klubie PAŃSTWOMIASTO, przy Andersa 29
Fundację Centrum Architektury założyli przed dwoma laty Grzegorz Pištek i Jarosław Trybuœ -  kuratorzy wystawy „The Afterlife of Buildings/Budynków życie po życiu” w Pawilonie Polskim na XI Biennale Architektury w Wenecji, nagrodzonej Złotym Lwem oraz Agnieszka Rasmus-Zgorzelska i Aleksandra Stępnikowska – autorki tekstów o architekturze, redaktorki miesięcznika „Architektura-murator”. Podczas otwarcia nowej siedziby CA Grzegorz Pištek i Aleksandra Stępnikowska przypomnieli, co Centrum już zdziałało i ujawnili plany na przyszłoœć. Zaczynali o instalacji w holu Dworca Centralnego Aleksandry Wasilkowskiej ze starych peronowych tablic informacyjnych, sprzedanych potem na aukcji.
Wydali trzy ksišżki o architekturze, kilka Archimap z różnymi szlakami architektury Warszawy i grę „Archimemo. Modernizm w Warszawie 1918-1939”, przedstawiajšca 32 perły międzywojennej architektury. Największy rezonans wzbudziło dzieło „papieża modernizmu” Le Corbusiera - „W stronę architektury”, manifest modernizmu z 1923 r., przetłumaczony na język polski po raz pierwszy. Atrakcyjne sš też pozostałe wydawnictwa: przewodniki „SAS” po modernistycznej architekturze Saskiej Kępy i „ARPS” – ksišżka poœwięcona architektom Arseniuszowi Romanowiczowi i Piotrowi Szymaniakowi, projektantom m.in. stołecznego Dworca Centralnego. Z okazji 125 rocznicy urodzin Le Corbusiera zorganizowali cykl wykładów z udziałem Charlesa Jencksa, amerykańsko-brytyjskiego teoretyka, autora znanej w Polsce ksišżki: „Le Corbusier – tragizm współczesnej architektury”. Zainscenizowali też zrekonstruowany wykład Le Corbusiera, który miał być wygłoszony w Warszawie w 1933 roku. I poprowadzili ponad 20 wycieczek szlakiem architektury modernizmu w Warszawie, Katowicach i Tarnowie oraz przygotowali wystawę „Varsovie Radieuse. Powrót Le Corbusiera za Żelaznš Bramę” Mieli œwietnš wystawę „Szeœć wykładów o zmianie w architekturze” na 5.Międzynarodowym Festiwalu ŁódŸ Design, pokazujšcš pomysły rozwišzania problemów współczesnego œwiata: przeludnienia, kryzysu surowcowego i ekologicznej katastrofy. W 2013 roku zapowiadajš pierwszš polskš publikację wyboru esejów "Ornament i zbrodnia” -  głoœnego dzieła austriackiego architekta Adolfa Loosa, prekursora modernizmu. Teksty zawarte w ksišżce z serii „Fundamenty” odnoszš się do architektury, jak i projektowania wnętrz i codziennych przedmiotów oraz do stylu życia. Chociaż pierwsze wydanie ksišżki ukazało się ponad sto lat temu, nadal brzmi ona aktualnie, bo zmusza do myœlenia o architekturze w kategoriach rzeczywistych potrzeb, a nie tylko wybujałych ambicji. W projektach wydawniczych CA ma także następnš ksišżkę Le Corbusiera „Kiedy katedry były białe” (Quand les Cathedrales etaient blanches). I „The Edifice Compex” Deyana Sudjica (dyrektora Design Museum w Londynie) o zwišzkach współczesnej architektury i władzy. Centrum Architektury pracuje również nad dużš nowš wystawę, poœwięconš współczesnej polskiej architekturze domów jednorodzinnych.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL