Biznes

Praca z wpisanymi podróżami służbowymi

Informatycy, inżynierowie, sprzedawcy, a nawet finansiści coraz częściej dostają oferty zatrudnienia, które przewidują częste służbowe wyjazdy.
W piątek wieczorem samoloty lądujące w Warszawie są zapełnione menedżerami i specjalistami wracającymi na weekend do domu. Dla wielu z nich  podróże służbowe to nieodłączna część pracy. Jak twierdzą eksperci firmy rekrutacyjnej Antal International,  na takie propozycje  najczęściej mogą liczyć specjaliści IT – rozwój rynku centrów badawczo rozwojowych w Polsce sprawił, że oferty udziału w projektach międzynarodowych są dziś dla informatyków codziennością.
Konrad Mazurek, lider zespołu Antal IT Services, podkreśla, że nagrodą za mobilność jest szereg korzyści ;   zdobycie cenionego przez pracodawców doświadczenia międzynarodowego, wyszlifowanie języka obcego, poznanie różnych kultur organizacyjnych. No i wyższe zarobki  np.  Java Deweloper , który w kraju   zarabia średnio 7 – 8 tys. zł.  brutto miesięcznie, podróżując może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 9-10 tys. zł brutto. Dla specjalisty od SAP  gotowość do wyjazdów oznacza  jeszcze większą, bo 35-proc. premię. 35 procent więcej może zarobić specjalista SAP otwarty na służbowe wyjazdy za granicę.
Atrakcyjne zarobki czekają też gotowych do podróży handlowców, którzy   specjalizują się w obsłudze atrakcyjnych dla biznesu kultur. Aleksandra Kujawa, menedżer Antal Sales & Marketing, ocenia, że samodzielny handlowiec pracujący na zagranicznych rynkach może zarobić ponad 20 tys. zł brutto miesięcznie – czyli dwa razy więcej niż pracując tylko w Polsce.  Na wyjazdową pracę i związane z nią wyższe zarobki mogą też liczyć  dyrektorzy handlowi,   dyrektorzy marketingu ds. rynków międzynarodowych oraz Interim menedżerowie.  Sporo ofert pracy jest też dla gotowych do podróży inżynierów (choć pracodawcy skarżą się nieraz na zbyt małą mobilność tej grupy zawodowej). Według ocen Antal Int.  najczęściej poszukiwani są tu  inżynierowie związani z oceną i  rozwojem działu jakości u swoich dostawców, którzy   najczęściej są ulokowani są w takich krajach jak Niemcy, Francja czy Chiny.  Doświadczony  specjalista z  4-5-letnim stażem może tu  liczyć na zarobki rzędu 9-15 tys. brutto miesięcznie –   w zależności od wielkości firmy, zakresu obowiązków oraz branży. Praca związana z podróżami służbowymi czeka  też na finansistów, np. audytorów wewnętrznych  w międzynarodowej organizacji. Zdaniem Moniki  Blazejewicz z  Antal Finance & Accountancy taką    pracę cenią szczególnie młode, dynamiczne osoby. Tym bardziej że mogą liczyć na pensję rzędu 12-18 tys. zł brutto  miesięcznie. Jak podkreślają eksperci Antal International, chcąc zdobyć pracę umożliwiającą podróże, przede wszystkim trzeba   zadbać o biegłą znajomość języków obcych. Warto także dokształcać się w kontekście zasad kultury biznesowej w różnych krajach, a także rozwijać kompetencje miękkie: asertywność, a jednocześnie umiejętność współpracy w zespole. Nie należy zapominać, że częste podróże, choć niewątpliwe ekscytujące, są też wyczerpujące, no i często kolidują z rodzinnymi obowiązkami.
Źródło: ekonomia24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL