Żona odpowiada za długi firmowe męża

aktualizacja: 15.02.2013, 18:00
Foto: ROL

Przepisanie mieszkania i samochodu na żonę nie pomoże niesolidnemu przedsiębiorcy. ZUS i fiskus i tak mogą prowadzić z nich egzekucję. Nie uratuje go nawet rozwód.

REDAKCJA POLECA
03.05.2017
Sąd Najwyższy: hipoteka nie zmniejsza dzielonego dorobku przy rozwodzie
23.09.2015
Kiedy urząd skarbowy potwierdzi wykreślenie hipoteki przymusowej
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?
Pani Barbara pracuje na etacie, jako urzędniczka. Mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Nie mają rozdzielności majątkowej.
— Okazało się, że mój mąż jest kompletnie nieodpowiedzialny, nie płacił przez kilka lata ani podatków ani składek zusowskich, nic o tym nie wiedziałam. Teraz ściga go zarówno urząd skarbowy jak i ZUS. — opowiada. Zaległości z odsetkami - dodaje - to horrendalne kwoty, Mąż nie jest w stanie ich zapłacić. Jego firma nie przynosi praktycznie żadnych dochodów i to ja utrzymuję naszą rodzinę. Urząd skarbowy i ZUS chcą wejść nam na hipotekę mieszkania. Mamy trochę oszczędności i samochód, jeżeli wyjmiemy oszczędności z banku, mąż przepisze mieszkanie i samochód na mnie a ja rozwiodę się z nim, to uratujemy nasz majątek?
Niestety sytuacja pani Barbary nie jest najlepsza. Przed długami męża nie ucieknie. Jest na to już po prostu za późno.
— Zgodnie z art. 26 Ordynacji podatkowej podatnik odpowiada za zobowiązania podatkowe całym swoim majątkiem, w tym także tym wspólnym. - mówi Alicja Sarna, doradca podatkowy. Dotyczy to także zaległych składek zusowskich Z tego co bowiem pisze czytelniczka, zarówno ZUS jak i Urząd Skarbowy wydali już decyzje w sprawie zaległości i prawdopodobnie została już wszczęta egzekucja.
— Oznacza to, że przepisanie mieszkania i samochodu na żonę nic nie pomoże. Jeżeli mimo to małżonkowie się na to zdecydują, to urząd skarbowy i ZUS mają prawo i tak zaspokoić się z majątku przepisanego na żonę a mieszkanie obciążyć hipoteką przymusową. Rozwód też nic nie pomoże. Tego typu działania są bowiem skuteczne przed wydaniem tego typu decyzji a nie po - tłumaczy Alicja Sarna.
Dlatego warto, jeżeli jedno z małżonków zamierza prowadzić firmę wcześniej pomyśleć o wprowadzeniu rozdzielności majątkowej, by później unikną przykrych konsekwencji.

POLECAMY

KOMENTARZE