Szkolenia i kwalifikacyjne kursy zawodowe dla osadzonych

aktualizacja: 15.02.2013, 08:39

Szkolenia i kwalifikacyjne kursy zawodowe dla osadzonych mogą prowadzić centra kształcenia ustawicznego przy więzieniach.

Więzień, który został przetransportowany do zakładu karnego w celu podjęcia nauki w szkole lub na kwalifikacyjnym kursie zawodowym, a następnie z niego zrezygnował, wróci do poprzedniego więzienia – przesądził minister sprawiedliwości, zmieniając rozporządzenie w sprawie zasad i trybu nauczania w zakładach karnych, które właśnie wchodzi w życie.
W zakładach karnych prowadzi się nauczanie obowiązkowe – szkoła podstawowa i gimnazjum, a także ponadgimnazjalne – i na kursach zawodowych. Zawodowe szkolenie kursowe może być w całości lub częściowo odpłatne. Zakład karny ma wręcz obowiązek prowadzić nauczanie, stosownie do możliwości i uzdolnień młodocianych.
Pierwszeństwo nauki w szkole ponadpodstawowej (ponadgimnazjalnej) i na kursach zawodowych mają skazani, którzy nie mają żadnego wyuczonego zawodu albo po odbyciu kary nie będą mogli go wykonywać, a także nie ukończyli 21. roku życia.
Podstawa prawna: rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 2 stycznia 2013 r. DzU z 31 stycznia, poz 157
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE