PFSRM: Deregulacja zawodu rzeczoznawcy majątkowego stanowi zagrożenia dla gospodarki

aktualizacja: 11.02.2013, 15:40
Wykonywanie działalności w zakresie wyceny nieruchomości wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, których nie sposób uzyskać wyłącznie w trybie nawet najlepszych studiów - uważa Federacja Rzeczoznawców.

Deregulacja zawodu rzeczoznawcy majątkowego w kształcie zaproponowanym przez sejmową Komisję nadzwyczajną jest groźna dla gospodarki - uważa Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych

W stanowisku z 11 lutego 2013 r. federacja wskazała, iż w związku z przyjęciem przez Komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych poprawki do projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (druk nr 806) dotyczącej zawodu rzeczoznawcy majątkowego, według wnioskodawców rzeczoznawcą będzie mógł zostać każdy, kto ukończy studia licencjackie "na kierunku w obszarze nauk społecznych obejmującym umiejętności dotyczące wyceny nieruchomości".

Obecnie prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po ukończeniu specjalistycznych studiów magisterskich lub podyplomowych, odbyciu rocznej praktyki i zdaniu egzaminu państwowego.
Jak podkreślają stowarzyszenia rzeczoznawców, wykonywanie działalności w zakresie wyceny nieruchomości wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, których nie sposób uzyskać wyłącznie w trybie nawet najlepszych studiów.- Po ewentualnym wejściu w życie powyższego przepisu jakość operatów szacunkowych znacznie się pogorszy - zaznaczają rzeczoznawcy. Dodają przy tym, że operaty często dotyczą ogromnych sum, a także decydują o wielu poważnych procesach gospodarczych i społecznych - każdy niuans wyceny może mieć krytyczne znaczenie w tych obszarach.Ich zdaniem proponowane zmiany idą po prąd trendom światowym - obecnie, także po doświadczeniach kryzysu finansowego, poszczególne kraje zmierzają w kierunku zwiększania wymogów kwalifikacyjnych tej grupy zawodowej. Dlatego też środowisko rzeczoznawców mocno akcentuje potrzebę najwyższych kwalifikacji osób wykonujących ten zawód.
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE