Od marca 2013 r. 30 zł diety w podróży służbowej

aktualizacja: 29.01.2013, 15:05
Pracownik, któremu szef nie zapewni bezpłatnego noclegu i który sam za...
Pracownik, któremu szef nie zapewni bezpłatnego noclegu i który sam zadecyduje o miejscu, w którym będzie spał, będzie mógł zapłacić maksymalnie 600 zł za dobę hotelową (20-krotność diety).
Foto: www.sxc.hu

30 zł będzie wynosiła dieta za dobę podróży służbowej na terenie kraju -
wynika z rozporządzenia podpisanego we wtorek przez ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza. Wcześniej stawka ta wynosiła 23 zł. Zmienią się też diety za podróże zagraniczne

Na 30 zł diety pracownicy mogą liczyć od marca 2013 r. Tak zakłada nowe rozporządzenie delegacyjne.  Reguluje ono zarówno krajowe, jak i zagraniczne podróże. Przepisy te, choć bezpośrednio dotyczą zatrudnionych na państwowych posadach, obejmują wszystkie pracownicze wojaże. A to dlatego, że zasady rozliczeń firmowych wyjazdów nie mogą być mniej korzystne u prywatnych pracodawców niż  w budżetówce.

Nowością jest wypłata częściowej diety, jeśli pracodawca funduje część posiłków. Ryczałty na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej wynosić będzie 6 zł za każdy dzień delegacji (to jest 20 proc. wysokości diety). Na wniosek pracownika pracodawca przyzna zaliczkę na niezbędne koszty podróży krajowej w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów.

Wyższe diety zagraniczne

Od 1 marca 2013 r.wzrosną także diety i limity hotelowe za podróże zagraniczne. Za każdą dobę podróży zagranicznej przysługuje dieta w pełnej wysokości. Za niepełną dobę podróży zagranicznej trwającej: - do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety, - ponad 8 do 12 godzin – przysługuje 50 proc. diety, - ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości. Wysokość diety za dobę podróży zagranicznej w poszczególnych państwach jest określona w załączniku do rozporządzenia. W Niemczech dieta podskoczyła z obecnych 42 do 49 euro, a limit do 150 euro. Za podróż służbową do Francji przysługuje dzisiaj 45 euro diety i 140 euro na nocleg. Od 1 marca kwoty te wzrosną odpowiednio do 50 i 180 euro.

Maksymalne kwoty

Za nocleg w hotelu, motelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym przysługiwać będzie zwrot poniesionych kosztów na podstawie przedstawionych rachunków, ale z pewnym ograniczeniem. Pracownik, któremu szef nie zapewni bezpłatnego noclegu i który sam zadecyduje o miejscu, w którym będzie spał, będzie mógł zapłacić maksymalnie 600 zł za dobę hotelową (20-krotność diety). Ale i w tej zasadzie jest pewien wyłom – w uzasadnionym przypadkach pracodawca będzie mógł wyrazić zgodę na zwrot stwierdzonych rachunkiem kosztów noclegu ponad ten i tak przecież wysoki limit. Jeśli jednak rachunek hotelowy zaginie, podwładny nie otrzyma zwrotu pełnej kwoty, jedynie ryczałt w wysokości 45 zł (czyli równowartość 150 proc. diety).

Zwrot za parking

Od marca pracownik po powrocie z podróży służbowej będzie mógł domagać się także zwrotu innych, niezbędnych i udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Chodzi o  opłaty za bagaż, przejazdy płatnymi autostradami czy parkowanie. To jednak tylko przykłady. Ujęty w rozporządzeniu katalog niezbędnych wydatków nie jest zamknięty, a to oznacza, że  od dobrej woli szefa zależeć będzie, czy także inne poniesione koszty zostaną zwrócone podwładnemu, czy też nie.

Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE