Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Leszek Możdżer zwycięzcš ankiety czytelników Jazz Forum

Leszek Możdżer
rp.pl, Marek Dusza Marek Dusza
Pianista i kompozytor Leszek Możdżer został wybrany Muzykiem Roku 2012 i najlepszym pianistš przez czytelników magazynu „Jazz Forum"
Ukazujšce się regularnie od 1965 r. pismo ogłosiło wyniki ankiety Jazz Top rozpisywanej wœród czytelników od trzydziestu lat. Głosowało ponad czterysta osób. Na pierwszych miejscach niemal we wszystkich kategoriach znaleŸli się faworyci. Najbardziej zaskakujšce jest zwycięstwo wokalistki Krystyny Stańko w kategorii Album Roku. Jej „Kropla słowa" wyraŸnie wyprzedziła drugi w klasyfikacji album saksofonisty Piotra Barona „Jazz na Hrade". To też zaskoczenie, bo płytę Barona wydała czeska wytwórnia. Ciekawostkš jest, że koncert kwintetu saksofonisty nagrano na Praskim Zamku, a gospodarzem i zapowiadajšcym był sam prezydent Vaclav Klaus. Krystyna Stańko zaœpiewała wiersze Haliny Poœwiatowskiej, Wisławy Szymborskiej, Doroty Szatters i Tomasza Jastruna do muzyki własnej i wibrafonisty Dominika Bukowskiego. Polski Album Roku według „Rzeczpospolitej" czyli „Night in Calisia" Włodka Pawlika i Randy'ego Breckera sklasyfikowany został na ósmym miejscu. Leszek Możdżer wygrał kategorię Muzyka Roku niewielkš przewagš głosów nad pianistš Krzysztofem Herdzinem i trębaczem Tomaszem Stańkš. Ale w kategorii fortepianu panuje niepodzielnie. Herdzin natomiast wygrał dwie kategorie: kompozytora i aranżera. Zaskakujšce jest jednoczesne zwycięstwo Adama Bałdycha w kategoriach „Nowa Nadzieja" i „Skrzypce". To rzadki przypadek, by wœród wirtuozów triumfował tak młody muzyk. Podwójnym zwycięzcš  w kategorii sopranu i tenoru jest także saksofonista Maciej Sikała. Najlepszym saksofonistš altowym został Henryk Miœkiewicz, a barytonowym weteran Jan „Ptaszyn" Wróblewski.
Trębacz Piotr Wojtasik zyskał wreszcie takie uznanie, że wyprzedził odwiecznego rywala Tomasza Stańkę. I to wyraŸnie. Po latach dominacji gitarzysta Jarosław Œmietana musiał uznać wyższoœć Marka Napiórkowskiego, przynajmniej w oczach słuchaczy i czytelników „Jazz Forum". Najlepsze zespoły elektryczne, to Laboratorium przed Pink Freud, a akustyczne: Marcin Wasilewski Trio przed Tomasz Stańko Quintet. Uczniowie przewyższyli popularnoœciš mistrza. Najlepszym organistš jest bezsprzecznie Wojciech Karolak, wygrał z największš w plebiscycie przewagš. Za najlepszego basistę uznano Krzysztofa Œcierańskiego, a najlepszym kontrabasistš jest Sławomir Kurkiewicz. Od lat wygrywa perkusista Cezary Konrad. Aga Zaryan zwyciężyła z Lorš Szafran i Ewš Bem, a Janusz Szrom zdystansował Marka Bałatę i Kubę Badacha. Za „Koncert Roku" czytelnicy uznali plenerowy show Stańko+ na gdańskiej Ołowiance w ramach festiwalu Solidarity of Arts. Na drugim miejscu znalazł się „Koncert Roku 2012" według „Rzeczpospolitej" czyli Maria Schneider & Silesian Jazz Orchestra na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa. Bielska impreza, która obchodzi w tym roku 15. urodziny, została uznana po raz czwarty z rzędu „Najlepszym Festiwalem". Koncerty laureatów „Gala Jazz Top" odbędš się tradycyjnie na festiwalu Wiosna Jazzowa w Zakopanem 1 i 3 maja 2013 r.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL