Leszek Możdżer zwycięzcą ankiety czytelników Jazz Forum

aktualizacja: 24.01.2013, 22:02
Leszek Możdżer
Leszek Możdżer
Foto: rp.pl, Marek Dusza Marek Dusza

Pianista i kompozytor Leszek Możdżer został wybrany Muzykiem Roku 2012 i najlepszym pianistą przez czytelników magazynu „Jazz Forum"

Ukazujące się regularnie od 1965 r. pismo ogłosiło wyniki ankiety Jazz Top rozpisywanej wśród czytelników od trzydziestu lat. Głosowało ponad czterysta osób. Na pierwszych miejscach niemal we wszystkich kategoriach znaleźli się faworyci. Najbardziej zaskakujące jest zwycięstwo wokalistki Krystyny Stańko w kategorii Album Roku. Jej „Kropla słowa" wyraźnie wyprzedziła drugi w klasyfikacji album saksofonisty Piotra Barona „Jazz na Hrade". To też zaskoczenie, bo płytę Barona wydała czeska wytwórnia. Ciekawostką jest, że koncert kwintetu saksofonisty nagrano na Praskim Zamku, a gospodarzem i zapowiadającym był sam prezydent Vaclav Klaus.
Krystyna Stańko zaśpiewała wiersze Haliny Poświatowskiej, Wisławy Szymborskiej, Doroty Szatters i Tomasza Jastruna do muzyki własnej i wibrafonisty Dominika Bukowskiego. Polski Album Roku według „Rzeczpospolitej" czyli „Night in Calisia" Włodka Pawlika i Randy'ego Breckera sklasyfikowany został na ósmym miejscu.
Leszek Możdżer wygrał kategorię Muzyka Roku niewielką przewagą głosów nad pianistą Krzysztofem Herdzinem i trębaczem Tomaszem Stańką. Ale w kategorii fortepianu panuje niepodzielnie. Herdzin natomiast wygrał dwie kategorie: kompozytora i aranżera. Zaskakujące jest jednoczesne zwycięstwo Adama Bałdycha w kategoriach „Nowa Nadzieja" i „Skrzypce". To rzadki przypadek, by wśród wirtuozów triumfował tak młody muzyk. Podwójnym zwycięzcą  w kategorii sopranu i tenoru jest także saksofonista Maciej Sikała. Najlepszym saksofonistą altowym został Henryk Miśkiewicz, a barytonowym weteran Jan „Ptaszyn" Wróblewski.
Trębacz Piotr Wojtasik zyskał wreszcie takie uznanie, że wyprzedził odwiecznego rywala Tomasza Stańkę. I to wyraźnie. Po latach dominacji gitarzysta Jarosław Śmietana musiał uznać wyższość Marka Napiórkowskiego, przynajmniej w oczach słuchaczy i czytelników „Jazz Forum".
Najlepsze zespoły elektryczne, to Laboratorium przed Pink Freud, a akustyczne: Marcin Wasilewski Trio przed Tomasz Stańko Quintet. Uczniowie przewyższyli popularnością mistrza. Najlepszym organistą jest bezsprzecznie Wojciech Karolak, wygrał z największą w plebiscycie przewagą. Za najlepszego basistę uznano Krzysztofa Ścierańskiego, a najlepszym kontrabasistą jest Sławomir Kurkiewicz. Od lat wygrywa perkusista Cezary Konrad.
Aga Zaryan zwyciężyła z Lorą Szafran i Ewą Bem, a Janusz Szrom zdystansował Marka Bałatę i Kubę Badacha. Za „Koncert Roku" czytelnicy uznali plenerowy show Stańko+ na gdańskiej Ołowiance w ramach festiwalu Solidarity of Arts. Na drugim miejscu znalazł się „Koncert Roku 2012" według „Rzeczpospolitej" czyli Maria Schneider & Silesian Jazz Orchestra na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa. Bielska impreza, która obchodzi w tym roku 15. urodziny, została uznana po raz czwarty z rzędu „Najlepszym Festiwalem".
Koncerty laureatów „Gala Jazz Top" odbędą się tradycyjnie na festiwalu Wiosna Jazzowa w Zakopanem 1 i 3 maja 2013 r.
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE