Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media i internet

Smartfony używajš więcej danych niż tablety

Bloomberg
Po raz pierwszy od kilku lat więcej danych w Internecie mobilnym przesłano przez komórki niż przez tablety - pokazuje raport firmy Arieso na temat rynku europejskiego
Jeszcze niedawno wydawało się, że pomysł przeglšdania Internetu na małym ekranie smartfona nie przyjmie się zwłaszcza w zestawieniu z możliwoœciami tabletów. Niespodziankš sš więc wyniki badań przeprowadzonych w Europie przez firmę telekomunikacyjnš Arieso. Wynika z nich, że na 125 analizowanych urzšdzeń – smartfonów, tabletów i phabletów - trzy czołowe miejsca zestawienia zajęły smartfony, a pierwszy z tabletów znalazł się dopiero na czwartej pozycji. Najbardziej "danożerny" okazał się iPhone 5. - Te zmiany sš skutkiem prostego procesu: smartfonów na rynku jest coraz więcej i sš coraz chętniej używane – mówi Arkadiusz Stanoszek, prezes firmy CORE, będšcej dystrybutorem oprogramowania antywirusowego AVG. - Popularnoœć ta wynika nie tylko ze wzmożonej aktywnoœci reklamowej sieci komórkowych, które oferujš smartfony już za symbolicznš złotówkę. Nie bez znaczenia też pozostaje rozmiar: smartfon jest poręczniejszy w obsłudze niż tablet, doskonale nadaje się do szybkiego przeglšdania informacji. O popularnoœci smartfonów przesšdził też wzrost ich jakoœci i wygody korzystania z nich. Wielkoœć ekranów wzrosła, a rozdzielczoœci w iPhone 5, Galaxy S III czy Sensation XL sš porównywalne z rozdzielczoœciš ekranów komputerów czy laptopów. - To kolosalna różnica w porównaniu z tym, co miało miejsce jeszcze dwa lata temu – dodaje Stanoszek.
Do tej pory to elektroniczne tabliczki wiodły prym w dziedzinie konsumpcji treœci mobilnych. Według raportu Gemiusa z poczštku ubiegłego roku największy udział w przeglšdaniu polskiego Internetu miały iPady, które odpowiadały za 21 proc. ruchu w sieci. Na drugim miejscu znalazły się iPhone'y z 9-proc. udziałem. Urzšdzenia firmy Apple wyprzedziły smartfony Samsunga, Nokii i Sony Ericssona. - Tablety to urzšdzenia sš stworzone do konsumowania treœci. Naturalnš kolejš rzeczy urzšdzenia te przewodziły statystykom transferu danych w sieciach mobilnych – twierdzi Tomasz Witt, prezes Norbsoft, producenta aplikacji mobilnych. – Najnowsze wyniki pokazujš jednak innš tendencję, być może zwišzanš z niedawnymi premierami atrakcyjnych smartfonów. Trudno powiedzieć, czy ten trend się dłużej utrzyma. Raport Arieso pokazuje, że iPhone 5 pochłania czterokrotnie więcej danych niż iPhone 3G i o połowę więcej niż iPhone 4S, ubiegłoroczny zwycięzca. Poza najnowszym telefonem Apple na podium stanęły smartfony Samsung Galaxy S III i HTC Sensation XL. Okazało się też, że użytkownicy tabletu Samsunga - Galaxy Tab 2 10.1 – potrzebowali œrednio o 20 proc. większego transferu danych niż właœciciele iPada. Według danych firmy Ericsson ruch danych w sieciach mobilnych pomiędzy III kwartałem 2011 roku a IV kwartałem 2012 roku wzrósł dwukrotnie. Stało się tak głównie za sprawš wzrostu popularnoœci internetowych usług wideo, na które przypadło 25 proc. całkowitego ruchu generowanego przez smartfony i 40 proc. – przez tablety. - W sieciach mobilnych przesyłane jest 14 razy więcej danych niż głosu – powiedział „Rz" Patrick Cerwall, szef marketingu i informacji w firmie Ericsson. – Prognozy dla tego rynku sš oszałamiajšce: pod koniec 2012 roku smartfony przesyłały œrednio około 450 MB danych miesięczne, a zgodnie z naszymi przewidywaniami w 2018 roku liczba ta ma wzrosnšć do 2 GB.
ródło: ekonomia24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL