Czas na bilans otwarcia w księgach rachunkowych
aktualizacja: 11.01.2013, 08:11

Zmniejszył się limit przychodów, którego osiągnięcie powoduje obowiązek prowadzenia pełnej księgowości.

W tym roku więcej firm będzie musiało założyć księgi rachunkowe. Za pomocą uproszczonej księgi przychodów i rozchodów mogą się rozliczać tylko osoby fizyczne, spółki cywilne i spółki jawne (w których wspólnikami są tylko osoby fizyczne), spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne, których przychody w 2012 r. były mniejsze niż 4 936 560 zł (równowartość 1,2 mln euro). Limit spadł o ponad 350 tys. zł (z powodu niższego kursu euro), a firmy, które go przekroczyły, muszą przejść na pełne księgi. Kiedy? Z ustawy o rachunkowości wynika, że trzeba je otworzyć w ciągu 15 dni od początku roku obrotowego. 5 mln zł takie przychody za zeszły rok sprawiają, że przedsiębiorstwo musi założyć księgi handlowe – Zaczynamy od bilansu otwarcia, czyli wpisania do zakładanych ksiąg wartości aktywów i pasywów firmy – tłumaczy Katarzyna Ochnicka, senior menedżer w Grant Thornton Frąckowiak. – Robimy go na podstawie spisu firmowego inwentarza na 31 grudnia.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

Banner

POLECAMY

KOMENTARZE

Komentarz dnia

Ojczyk: Większe uprawnienia operacyjne Policji