Czas na bilans otwarcia w księgach rachunkowych

aktualizacja: 11.01.2013, 08:11

Zmniejszył się limit przychodów, którego osiągnięcie powoduje obowiązek prowadzenia pełnej księgowości.

W tym roku więcej firm będzie musiało założyć księgi rachunkowe. Za pomocą uproszczonej księgi przychodów i rozchodów mogą się rozliczać tylko osoby fizyczne, spółki cywilne i spółki jawne (w których wspólnikami są tylko osoby fizyczne), spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne, których przychody w 2012 r. były mniejsze niż 4 936 560 zł (równowartość 1,2 mln euro).

Limit spadł o ponad 350 tys. zł (z powodu niższego kursu euro), a firmy, które go przekroczyły, muszą przejść na pełne księgi. Kiedy? Z ustawy o rachunkowości wynika, że trzeba je otworzyć w ciągu 15 dni od początku roku obrotowego.5 mln zł takie przychody za zeszły rok sprawiają, że przedsiębiorstwo musi założyć księgi handlowe– Zaczynamy od bilansu otwarcia, czyli wpisania do zakładanych ksiąg wartości aktywów i pasywów firmy – tłumaczy Katarzyna Ochnicka, senior menedżer w Grant Thornton Frąckowiak. – Robimy go na podstawie spisu firmowego inwentarza na 31 grudnia.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE