Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Rosyjska marynarka wojenna ma nowy okręt podwodny

Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
"Jurij Dołgoruki" rozpoczšł dziœ służbę w rosyjskiej flocie wojennej. To najnowoczeœniejszy okręt podwodny w rosyjskiej armii.
170-metrowy okręt napędzany jest reaktorem nuklearnym. To pierwszy okręt klasy Borej (znanej w Polsce również jako "projekt 955"). Jest wyposażony w międzykontynentalne rakiety balistyczne Buława, które można zaopatrzyć w głowice nuklearne. Historia "Dołgorukiego", nazwanego tak na czeœć założyciela Moskwy, jest długa i skomplikowana. Okręt, którego projekt powstał w połowie lat 90., miał wejœć do służby w 2001 roku. Jednak problemy budżetowe armii i seria nieudanych testów spowodowały, że projekt w ogóle zarzucono. "Jurij Dołgoruki" rok temu podczas testów w rosyjskiej stoczni:
 
"Dołogrukiego" uratował Władimir Putin i coraz lepsza sytuacja rosyjskiego budżetu. Dziœ okręt wszedł wreszcie do służby. W rosyjskich stoczniach powstajš kolejne trzy okręty klasy Borej. W cišgu najbliższych 10-12 lat rosyjski MON chce mieć osiem takich okrętów. "Dołgoruki" może spędzić pod wodš nieograniczonš iloœć czasu, jedynym problemem sš zapasy żywnoœci. Służy na nim ponad stu marynarzy.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL