Ulgi podatkowe w PIT: zmiany podatkowe w 2013 r.

aktualizacja: 11.01.2013, 09:53
Zmiany podatkowe w 2013 roku
Zmiany podatkowe w 2013 roku
Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer

Zmiany w ustawie o PIT obowiązujące od nowego roku ograniczyły najpopularniejsze ulgi podatkowe. W konsekwencji zapłacimy więcej fiskusowi

Największe modyfikacje wprowadzono w uldze na dzieci, która stanie się przez to bardzo skomplikowana. Wcześniej na każde dziecko przysługiwało jednakowe odliczenie, wynoszące 1112 zł rocznie. Teraz prawo do ulgi będzie zależało zarówno od liczby pociech w rodzinie, jak i dochodów rodziców.
Ministerstwu Finansów zależało na takim zmodyfikowaniu ulgi, by promować przede wszystkim rodziny wielodzietne. Dlatego zwiększono odpis na trzecie (1668 zł rocznie) oraz czwarte i każde następne dziecko w rodzinie (2224  zł rocznie). Problem polega na tym, że kwotę ulgi odlicza się od podatku. Część rodzin wielodzietnych może mieć na tyle niskie dochody, że nie będzie mogła w pełni skorzystać z preferencji.
W zamian nowe przepisy wprowadzają obostrzenia dla rodziców jedynaków, którzy skorzystają z odpisu pod warunkiem, że ich roczne dochody nie przekroczą określonego limitu. Do tej pory nie było takiego wymogu. Według danych ministerstwa straci na tym 6 proc. osób wychowujących jedno dziecko.
Nowe regulacje będą też niekorzystne dla tych, którzy korzystają z ulgi internetowej. Prawo do niej stracą dotychczasowi beneficjenci. Z preferencji skorzystają natomiast nowi podatnicy, ale tylko przez dwa lata. Dobra wiadomość jest taka, że daje to szansę na zachowanie odpisu w rodzinie. Jeśli np. małżeństwo korzysta z jednego komputera i do tej pory ulgę odliczał mąż, to po zmianie przepisów wydatki może przejąć żona.
Stracą też najlepiej zarabiający twórcy i artyści oraz dziennikarze, inżynierowie, programiści i wynalazcy. Dotychczas dzięki odliczeniu 50 proc. kosztów uzyskania przychodu płacili oni niższy podatek. Teraz ta możliwość zostanie ograniczona. Nie będzie można odliczyć więcej niż 42,7 tys. zł rocznie. Ministerstwo Finansów uspokaja jednak, że będzie to dotyczyć tylko 3 proc. podatników.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE