Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

SFJAZZ Collective wystšpił na Bielskiej Zadymce Jazzowej

Wayne Shorter
Fotorzepa, Marek Dusza m.d. Marek Dusza
Z programem poœwięconym twórczoœci Wayne'a Shortera, prezentowanym po raz pierwszy, wystšpiły podczas Lotos Jazz Festilval - 10. Bielskiej Zadymki Jazzowej - amerykańskie gwiazdy SFJAZZ Collective.
Muzyczny hołd Shorterowi oddali: Joe Lovano (saksofon tenorowy), Dave Doulgas (tršbka), Stefon Harris (wibrafon), Miguel Zenon (saksofon altowy), Robin Eubanks (puzon), Renee Rosnes (fortepian), Matt Penman (kontrabas) i Eric Harland (perkusja). SFJAZZ Collective powstał w 2004 roku. Łšczy najlepszych współczesnych wykonawców i kompozytorów jazzowych. Grupa szybko stała się jednym z najbardziej porywajšcych i uznanych zespołów na œwiatowej scenie jazzowej. Obok gwiazdorskiego składu, grupa zdobyła uznanie swoim nowatorskim podejœciem do repertuaru. Każdego roku SFJAZZ Collective prezentuje nowy zestaw utworów, na który składajš się aranżacje utworów jednego z nowoczesnych mistrzów gatunku oraz po jednej nowej kompozycji każdego z członków formacji.
Wayne Shorter, kompozytor i saksofonista, wystšpił w Bielsku-Białej we wtorek. Był to jedyny koncert tego wybitnego muzyka w Europie. Shorter urodził się w Newark, w stanie New Jersey, w 1933 roku. Komponował m.in. dla Art Blakey's Jazz Messengers, kwintetu Milesa Davisa, super formacji Weather Report, którš współtworzył. Weather Report przez lata 70. aż do wczesnych lat 80. utrzymywała pozycję najważniejszej grupy jazzowej. Grę Shortera na tenorowym i sopranowym saksofonie wyróżnia - jak podkreœlajš znawcy - brzmienie i nieporównywalna z niczym ekspresja. Grał dotychczas wspólnie z Milesem Davisem i Herbie Hancockiem. 10. Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa potrwa do niedzieli. W dotychczasowych edycjach imprezy udział brało ponad 400 muzyków - m.in. David Murray, Monty Waters, Hank Jones, Terence Blanchard, Yellowjackets, Chico Freeman, Charlie Haden i cała polska czołówka jazzowa.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL