Nawet pięć tysięcy kary za nieważny dowód osobisty

aktualizacja: 27.12.2012, 08:36
Posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymienić dokument w razie utr...
Posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymienić dokument w razie utraty jego ważności.
Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Kuba Krzysiak kk Kuba Krzysiak

Za uchylanie się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego będą kary.

1 stycznia 2013 r. wchodzi w życie art. 55 znowelizowanej w grudniu ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Przewiduje on nadal kary nie tylko za uchylanie się od obowiązku wymiany dowodu, ale także za zatrzymanie bez podstawy prawnej cudzego dowodu lub niezwrócenie dokumentu w razie utraty obywatelstwa polskiego.
Wszystkie te zachowania traktuje się jako wykroczenia, za które grozi ograniczenie wolności bądź też grzywna (do 5 tys. zł). O wysokości decyduje sąd.
Przypomnijmy, że posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymienić dokument w razie utraty jego ważności. O wymianę należy wystąpić nie później niż 30 dni przed upływem jego terminu ważności.
Dowód osobisty wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta – na podstawie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. Ubiegający się o dowód osobisty musi posiadać PESEL i odebrać dokument osobiście.
Podstawa prawna: nowela ustawy z 7 grudnia 2012 r. DzU z 14 grudnia, poz. 1407
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE