Prawo jazdy droższe od 19 stycznia 2013 r.

aktualizacja: 17.12.2012, 08:00
Dyrektywa w sprawie praw jazdy przewiduje wzajemne uznawanie bez żadny...
Dyrektywa w sprawie praw jazdy przewiduje wzajemne uznawanie bez żadnych formalności praw jazdy wydawanych przez państwa UE
Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Od 19 stycznia 2013 r. za wydanie dokumentu zapłacimy 100 złotych.

Podwyżkę opłat za wydanie dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami planuje minister transportu. Projekt rozporządzenia przewiduje zamiast 84 zł za wydanie prawa jazdy 100 zł, za wydanie dokumentu międzynarodowego zamiast 30 zł – 35 zł, za pozwolenie na kierowanie tramwajem zamiast 24 zł – 30 zł.
Dotychczasowe opłaty obowiązują od lutego 2010 r. W tym czasie wzrosły ceny towarów i usług – uzasadnia podwyżkę resort transportu. I przypomina, że opłata zawiera w sobie koszt wyprodukowania dokumentu oraz kwotę stanowiącą przychód organu pokrywającą koszty administracyjne związane z wydaniem prawa.
Ostatecznie za podwyżką przemawiać ma też to, że po 19 stycznia 2013 r. starosta będzie miał dużo więcej pracy związanej z administracją i nadzorem nad procesem wydawania uprawnień. Przewidziany przychód ma więc umożliwić pokrycie rosnących kosztów powiatów związanych z obsługą osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy.
etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE