Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kultura

Jak zdobyć pienišdze

Film dokumentalny Anny Kopacz o Joannie Sałydze, autorce bloga “Chustka”
materiały prasowe
Chcesz wydać własnš ksišżkę, nagrać płytę lub nakręcić film, a nie masz pieniędzy? Jest szansa, że znajdziesz je na stronie wspieramkulture.pl - pisze Jacek Marczyński
Fachowo nazywa się to „crowdfunding". W praktyce oznacza możliwoœć kojarzenia twórców ze sponsorami skłonnymi wspierać ich artystyczne projekty. I nie chodzi wyłšcznie o poszukiwanie hojnych firm (choć takie sš oczywiœcie mile widziane), ale także o wpłaty prywatnych ludzi, którzy sš w stanie przekazać skromnš sumę W œwiecie ten sposób sponsorowania cieszy się dużym powodzeniem. W Polsce wystartował w œrodę. Minimalna wpłata wynosi zaledwie 5 zł. — Jak nasz serwis się sprawdzi, jeszcze nie wiemy — mówi Ewa Ger, pomysłodawczyni wspieramkulture.pl. — Wiem, że nie brak chętnych, którzy chcš finansowo pomagać rozmaitym festiwalom. My chcemy teraz zachęcić ich do zainteresowania się indywidualnymi, jednorazowym projektami. Zasada jest bardzo prosta. Każdy twórca, który poszukuje pieniędzy na swoje przedsięwzięcie, umieszcza jego opis na stronie wspieramkulture.pl, okreœlajšc wysokoœć kwoty, jakš potrzebuje zebrać. Ma na to 60 dni i od niego zależy, czy zachęci potencjalnych sponsorów. Może korzystać ze wsparcia patronów-powszechnie znanych autorytetów, rekomendujšcych jego plany lub też kusić prezentami: płytš z powstałš dzięki temu nagraniom, zaproszeniem na koncert czy wystawę, umieszczeniem nazwisk darczyńców w czołówce filmu. Dobrym sposobem może też okazać się podłšczenie projektu do rozmaitych portali społecznoœciowych takich jak Facebook.
Wszystko będzie odbywać się drogš internetowš. Strona wspieramkulture.pl jest bardzo przejrzysta zarówno dla tych, którzy zamierzajš umieœcić na niej swój projekt, jak i dla tych, którzy postanowili przekazać pienišdze. Darczyńcy mogš ujawnić swe dane lub zachować anonimowoœć. — Nie zamierzamy przeprowadzać żadnych ocen zgłaszanych projektów — podkreœla Ewa Ger. — Będziemy jedynie sprawdzać, czy nikt nie podszywa się pod autorów i czy sš oni znani w swoich œrodowiskach, dlatego ważna jest rekomendacja ewentualnych patronów. Liczymy, że nasz pomysł będzie sprzyjać rozmaitym inicjatywom i twórcom lokalnym, którzy w swoim œrodowisku nie mogš znaleŸć odpowiednio szczodrych sponsorów. Serwis działa na zasadzie: wszystko lub nic. Jeœli przez 60 dni artysta nie zdoła zebrać całej sumy, wpłaty wracajš do nadawców. Jeœli planowanš kwotę zgromadzi wczeœniej, może nadal prosić o wpłaty i dzięki temu, być może, wzbogacić swój pierwotny plan. Administratorzy serwisu wyjštek uczynili jedynie dla imprez cyklicznych, przede wszystkim dla festiwali, które tš drogš pienišdze będš gromadzić przez cały rok. W dniu premiery serwisu znalazło się na nim siedem artystycznych przedsięwzięć. Największym zainteresowaniem cieszył się projekt reżyserki Anety Kopacz, która szuka pieniędzy na dokończenie dokumentalnego filmu o Joannie Sałydze, która na swoim blogu opisywała każdy dzień walki z chorobš nowotworowš. W cišgu kilku pierwszych godzin funkcjonowania serwisu Aneta Kopacz zebrała 15 procent potrzebnej sumy.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL